MF rozpoczęło prekonsultacje w sprawie estońskiego CIT
Od początku 2021 roku w Polsce ma obowiązywać estoński CIT. Teraz MF przygotowało wstępne założenia do nowelizacji przepisów w tym zakresie.
Dokument ministerstwa liczy 54 strony. Przewiduje dwa warianty rozliczania CIT dla przedsiębiorców.
Opcja pierwsza to ryczałt od dochodów spółek kapitałowych, który jest systemem wzorowanym na rozwiązaniu estońskim (i pokrewnych: łotewskim, gruzińskim) wiążący dochód do opodatkowania z kategoriami prawa bilansowego i polegający na znacznej modyfikacji podstawowych zasad opodatkowania, obowiązujących w ustawie o CIT (zmianie ulega m.in. moment powstania obowiązku podatkowego, podstawa opodatkowania, stawki podatkowe). To rozwiązanie miałoby odrębny rozdział w ustawie o CIT.
Opcja druga przewiduje specjalny fundusz inwestycyjny, który w sensie ekonomicznym umożliwia szybsze rozliczenie amortyzacji środków trwałych w kosztach podatkowych. Zasady opodatkowania pozostają jak dotychczas, w tym możliwe jest równoległe korzystanie z wszelkich preferencji podatkowych.
– Aby przedsiębiorcy mogli skorzystać z estońskiego CIT konieczne będzie spełnienie pewnych warunków, jednak dla dużej grupy nie powinno być to trudne, a korzyści powinny być znaczące – komentuje Łukasz Kupryjańczyk, doradca podatkowy, wspólnik w Thedy & Partners.
Dokument MF: https://www.gov.pl/attachment/b5c9a8ea-22e0-4f64-854d-a1135127d6eb