MF na nowo wyjaśnia zasady wystawiania faktur i paragonów
Wystawianie faktury do paragonu, którego wartość nie przekracza 450 zł (100 euro), a na którym widnieje NIP nabywcy jest błędem. Paragon taki jest bowiem fakturą uproszczoną - wynika z ostatnich wyjaśnień Ministerstwa Finansów.
W swoim dokumencie resort zwrócił uwagę, że zasady te obowiązują od początku 2020 r. i już w momencie sprzedaży to podatnik musi zdecydować, jakiego zakupu dokonuje – czy jako konsument czy jako podatnik VAT. W tym drugim przypadku przed wystawieniem paragonu musi podać swój NIP, aby ten znalazł się na paragonie i spełniał warunki uznania go za fakturę uproszczoną, a tym samym był podstawą do zaewidencjonowania go w dokumentacji podatkowej.
– Jeśli mimo takiego sposobu potwierdzenia sprzedaży do 100 euro, nabywca zażąda dodatkowo standardowej faktury, sprzedawca powinien odmówić. Potwierdza to też MF w swoim dokumencie. To ważne, bo dotychczas można było spotkać różne stanowiska w tym zakresie – wskazuje Andrzej Kapczuk, doradca podatkowy, wspólnik w Thedy & Partners.
Z objaśnień MF wynika także, że nie ma możliwości wystawiania faktury zbiorczej do faktur uproszczonych, jakimi są paragony.
– MF wskazało ponadto, że obecnie paragony będące fakturami uproszczonymi nie muszą być odrębnie ewidencjonowane w nowym JPK_VAT. Będzie to obowiązkowe dla wszystkich podatników dopiero od 1 stycznia 2021 r. – dodaje Andrzej Kapczuk.