MF: jak na gruncie CIT rozliczyć nabycie skarbowych papierów wartościowych
Wydatki na nabycie skarbowych papierów wartościowych są kosztami uzyskania przychodów – wynika z interpretacji ogólnej ministra finansów. Trzeba jednak pamiętać o pewnych włączeniach, które są określone w przepisach.
Według ministra przy skarbowych papierach wartościowych chodzi o definicję kosztów w rozumieniu art. 15 ust. 1 w związku z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT. Minister zastrzegł również, że wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów straty z odpłatnego zbycia wierzytelności, które wynika z art. 16 ust. 1 pkt 39 ustawy o CIT, nie obejmuje zbycia skarbowych papierów wartościowych.
– Warto zwrócić uwagę na fakt, że z interpretacji ogólnej ministra finansów wynika też wniosek, że zbycie skarbowych papierów wartościowych może być ocenione przez organ podatkowy jako dotknięte sztucznością, a zaliczenie wszystkich wydatków związanych z nabyciem skarbowych papierów wartościowych za sprzeczne z celem ustawy o CIT. Jak akcentuje minister: może to dotyczyć w szczególności takiego sposobu ukształtowania historycznej ceny nabycia skarbowych papierów wartościowych lub ceny ich zbycia, który jest rażąco nieproporcjonalny i nieuzasadniony z ekonomicznego punktu widzenia – wskazuje Łukasz Kupryjańczyk, doradca podatkowy, wspólnik w Thedy & Partners.
Interpretacja ogólna: 20141218 Dz Urz Min Fin 2014 poz 59 (mf.gov.pl)