MF: dla stosowania 50% kosztów kluczowe jest powstanie utworu i wyodrębnienie honorarium
Minister finansów zajął się sprawą uwzględniania 50% kosztów uzyskania przy honorarium autorskim. Wydał w tej sprawie interpretację ogólną.
– Interpretacja w tym zakresie jest ważna. Od wielu lat byliśmy świadkami licznych, czasem rozbieżnych interpretacji podatkowych. Bogate jest tu także orzecznictwo sądowe, na które sam minister w wydanym dokumencie się powołuje – zauważa Adam Allen, doradca podatkowy, wspólnik w Thedy & Partners.
Z interpretacji ogólnej ministra finansów płyną dość jasne wnioski. A mianowicie, abyśmy w praktyce mieli do czynienia z honorarium autorskim, a tym samym możliwością zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów kluczowe jest wystąpienie pewnych warunków łącznie.
Przede wszystkim, tylko wówczas, gdy jednoznacznie zostanie ustalone, że dany przychód objęty jest przedmiotem prawa autorskiego, możliwe jest zastosowanie podwyższonych kosztów uzyskania przychodów (co potwierdził również NSA w wyroku z 26 kwietnia 2017 r. sygn. akt II FSK 3865/14). To zaś oznacza, że dla potraktowania wynagrodzenia, jako honorarium i dla zastosowania wobec niego 50% kosztów uzyskania przychodów niezbędne jest: 1) powstanie utworu będącego przedmiotem prawa autorskiego, warunkujące korzystanie przez twórcę z praw autorskich i umożliwiające rozporządzanie majątkowym prawem autorskim do utworu, 2) dysponowanie obiektywnymi dowodami potwierdzającymi powstanie utworu będącego przedmiotem prawa autorskiego, 3) wyraźne wyodrębnienie honorarium od innych składników wynagrodzenia, przy czym warunek ten nie obejmuje wskazanych w interpretacji przypadków, w których 50% koszty uzyskania przychodów można stosować do całości wynagrodzenia twórcy.
Interpretacja MF: https://www.mf.gov.pl/