Komisja Europejska jest na tak dla obowiązkowych e-faktur
Komisja Europejska przygotowała i skierowała do Rady UE projekt decyzji derogacyjnej upoważniającej Polskę do wdrożenia obowiązkowego systemu fakturowania elektronicznego. Oczekiwanie na akceptację Rady potrwa kilka tygodni.
Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2022 r. podatnicy mogą wystawiać faktury ustrukturyzowane (e-fakturę) z wykorzystaniem Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obecnie korzystanie z tego systemu jest dobrowolne, co oznacza, że nadal dostępne są także dotychczasowe formy fakturowania – w postaci elektronicznej i papierowej.
System KSeF to inny proces wystawiania i odbierania faktur. Faktury ustrukturyzowane są sporządzane zgodnie z opracowanym przez Ministerstwo Finansów wzorem faktury w lokalnych programach finansowo-księgowych przedsiębiorców. Faktura po jej wystawieniu jest przesyłana z systemu finansowo-księgowego za pośrednictwem interfejsu (API) do centralnej bazy MF (KSeF), po czym jest dostępna w tym systemie i możliwa do pobrania przez kontrahenta.
W tym roku system jest dobrowolny, ale już od przyszłego ma być obowiązkowy. Aby jednak to nastąpiło musi na to wyrazić zgodę Komisja Europejska. Dlatego też 2 sierpnia 2021 r. Polska przekazała do Komisji Europejskiej wniosek o derogację na podstawie art. 395 dyrektywy Rady 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej w celu upoważnienia do stosowania środka stanowiącego odstępstwo od art. 218 i 232 tej dyrektywy.
Komisja Europejska 30 marca 2022 r. przygotowała i skierowała do Rady UE projekt decyzji derogacyjnej upoważniającej Polskę do wdrożenia obowiązkowego systemu fakturowania elektronicznego.
Obecnie w Ministerstwie Finansów trwają prace nad koncepcją biznesową i prawną docelowego KSeF. Resort zapowiada też szerokie konsultacje w tym obszarze z przedsiębiorcami i ekspertami.