Jak ustalić wartość majątku spółki przy łączeniu
Przez ustaloną na dzień łączenia wartość majątku sp. z o.o. otrzymanego przez spółkę przejmującą należy rozumieć wartość rynkową ustaloną z zastosowaniem właściwej metody wyceny, dla celów której majątek powinien być rozumiany jako zbiór aktywów i pasywów – wynika z interpretacji indywidualnej nr 0111-KDIB1-3.4010.287.2021.1.JKU.
– To kolejna już interpretacja, która potwierdza, że przy wycenie majątku przejmowanej spółki znaczenie mają nie tylko jej aktywa, ale także pasywa. Dlaczego? Wszelkie zobowiązania są bowiem obciążeniem ekonomicznym, co przekłada się na obniżenie wartość majątku przejmowanej spółki. Organy podatkowe w wydanych interpretacjach wskazują, że w przypadku przejęcia dochodzi do swego rodzaju wymiany, w efekcie której majątek posiadany przez spółkę przejmowaną zostaje przeniesiony w zamian za udziały dla wspólników tej spółki. To oznacza, że „ceną objęcia” udziałów jest równowartość majątku spółki przejętej przekazanego spółce przejmującej. Tak właśnie należy rozumieć definicję wartości emisyjnej udziałów – zauważa Łukasz Kupryjańczyk, doradca podatkowy, wspólnik w Thedy & Partners.
Podobne podejście do wyceny wartości majątku przy łączeniu przedsiębiorstw można także znaleźć w orzecznictwie sądów administracyjnych.
– Warto o wspomnianych zasadach pamiętać, zwłaszcza teraz, gdy skutkiem postcovidowej rzeczywistości mogą być częstsze podziały bądź łączenia przedsiębiorstw – dodaje Łukasz Kupryjańczyk.