Firmy mogą ograniczyć ryzyko sankcji dotyczących oświadczenia zarządu i informacji TPR
W tym roku, w wyniku tarczy antykryzysowej, przedsiębiorstwa mają o 3 miesiące więcej czasu – w większości do 31 grudnia 2020 r. - na dokonanie rozliczenia cen transferowych stosowanych w transakcjach z podmiotami powiązanymi w 2019 r. - piszą w Dzienniku Gazecie Prawnej Adam Allen, doradca podatkowy, wspólnik w Thedy & Partners i Rafał Gorczyca, menedżer w Thedy & Partners.
Niemniej z drugiej strony, nie będzie to takie samo rozliczenie jak w poprzednich latach – oprócz wymogów sporządzenia dokumentacji cen transferowych w tym roku po raz pierwszy dochodzi jeszcze rozbudowane oświadczenie zarządu oraz rozbudowany raport o cenach transferowych.
Pierwszy nowy obowiązek – rozbudowane oświadczenie – sprowadza się do złożenia oświadczenia, iż ceny transferowe w transakcji z podmiotami powiązanymi objętych dokumentacją cen transferowych są ustalane na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane – czyli mówiąc w uproszczeniu – są to „ceny rynkowe”.
Drugi obowiązek – informacja o stosowanych cenach transferowych (informacja TPR) – jest nowym raportem interaktywnym składanym do urzędu skarbowego w formie elektronicznej zawierającym szczegóły co do transakcji objętych dokumentacją cen transferowych. Można więc powiedzieć, że po raz pierwszy urząd skarbowy będzie miał pod ręką szczegóły zawarte w dokumentacji cen transferowych bez jakichkolwiek czynności kontrolnych po jego stronie.
Cała analiza Ekspertów Thedy & Partners została opublikowana w Dzienniku Gazecie Prawnej z 14 września 2020 r., str. C2