Firma rozliczy stracone bezpowrotnie pieniądze
To, że kaucja gwarancyjna pierwotnie była świadczeniem obojętnym podatkowo nie wyklucza późniejszego uznania takiego wydatku w kosztach – wynika z wyroku NSA (II FSK 839/18), opublikowanego na łamach Rzeczpospolitej.
Lukasz Kupryjanczyk, doradca podatkowy, wspólnik w Thedy & Partners komentując orzeczenie na łamach gazety podkreśla, że wyrok zasługuję na aprobatę. Jest też wyrazem ekonomicznego podejścia NSA do realnej utraty poniesionego „wydatku”, który fizycznie został dokonany, nie był rozpoznany jako koszt, a który został przez podatnika utracony. Trudno zgodzić się z podejściem fiskusa, twierdzącym, że kaucje gwarancyjne nie mogą służyć uzyskaniu przychodu ani zachowaniu albo zabezpieczeniu źródła przychodów i z tych względów nie spełniają przesłanki związku z przychodami, a stanowią jedynie wydatek z tytułu zabezpieczenia interesów kontrahenta.
– Taka argumentacja pomija realia biznesowe, gdyż w praktyce firmy świadczące usługi mogą i w istocie zabezpieczają się przed brakiem płatności ze strony kontrahentów, zaś ich klienci, chcący skorzystać z danych usług godzą się na wpłaty takich kaucji – dodaje Lukasz Kupryjanczyk.
Wyrok: http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/8D8345F9A7
Pisaliśmy o tym: Rzeczpospolita z 27 listopada 2019 r., str. H7