Czy wiesz, że nabywca usług nie może wystąpić o WIS?
Nabywca usług nie może wystąpić o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej (WIS). Takie uprawnienie ma tylko podmiot sprzedający towary lub świadczący usługi, który jest zobowiązany do zapłaty VAT – uważa Dyrektor KIS.
Przypomnijmy, że WIS to decyzja wydawana przez Dyrektora KIS, która klasyfikuje dany towar lub usługę, m.in. na potrzeby zastosowania właściwej stawki VAT. WIS wiąże organ, a od 1 lipca 2023 r. również podatnika, na rzecz którego została wydana. Z dniem 1 lipca 2023 r. zniesiona została także opłata od wniosku WIS.
– Przepisy precyzują, że podmiotem uprawnionym do złożenia wniosku o WIS jest m.in. podatnik posiadający NIP. To oznacza, że każdy podatnik spełniający to kryterium powinien móc wystąpić o WIS. Praktyka jednak jest nieco inna. Dyrektor KIS wydał bowiem decyzje odmowne w zakresie wydania WIS, o który wystąpił nabywca usługi. Zdaniem Dyrektora KIS nabywca nie jest podmiotem uprawnionym do wystąpienia o WIS, a ograniczenie takie wynika z przepisów. Według Dyrektora KIS podmiotem uprawnionym do uzyskania WIS jest podmiot świadczący daną czynność (towar/usługa), natomiast nabywca tylko w sytuacji, gdy zobowiązany jest do opodatkowania podatkiem nabywanej czynności, tj. w sytuacji importu towarów, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz importu usług – informuje Anna Konieczna–Nowak, starszy konsultant w Thedy & Partners.