Ceny transferowe 2020 i 2021: Porównanie wewnętrzne
Czy porównanie wewnętrzne może być tańszym i dokładniejszym sposobem na: · uwzględnienie wpływu COVID-19 przy aktualizacji analiz porównawczych i opisów zgodności z 2017 r. oraz · przygotowanie się do transakcji z podmiotami z rajów podatkowych wg przepisów z 2021 r.?
Za nami IV kw. 2020 r., który wiele podmiotów zapamięta przez COV-19, ale również ze względu na przepisy z zakresu cen transferowych obowiązujące od 2019 r., tj.: identyfikację powiązań wg nowej definicji, identyfikację transakcji kontrolowanych, agregowanie w transakcje jednorodne, analizy (wewnętrzne, zewnętrzne), lokalną dokumentację, rozszerzone oświadczenie oraz TPR.
Przed nami natomiast m.in. aktualizacja analiz porównawczych oraz opisów zgodności z 2017 r. oraz przygotowanie się do dokumentowania transakcji z rajami podatkowymi za 2021 r.
Wiele podmiotów, na które COV-19 ma negatywny wpływ, planuje przed 30.09.2021 r. uchwycić w benchmarku jego wpływ na branżę czekając na sprawozdania finansowe za 2020 r.
– Rozwiązanie możliwe do stosowania już to np. analiza w wariancie porównania wewnętrznego, która pozwoli niektórym podmiotom zarządzić analizami przed szczytem sezonu analiz zewnętrznych i uwzględnić wpływ COV-19 oraz osiągnąć oszczędności w kolejnych latach.
Wdrożenie w działalności określonych mechanizmów umożliwiających porównanie wewnętrzne może okazać się również sposobem na efektywne zarządzenie tematyką transakcji z rajami podatkowymi – stwierdza Rafał Gorczyca, menedżer w Thedy & Partners.