Będą nowe zasady międzynarodowego opodatkowania
Polska 1 lipca 2021 r. podpisała oświadczenie, w którym zgodziła się na wypracowanie nowych zasad międzynarodowego opodatkowania dla największych firm.
– To efekt ponad dwuletniej pracy w ramach projektu BEPS 2.0, którego inicjatorem była OECD. Poza Polską dokument podpisało 130 krajów. Prace zostały podzielone na dwa filary. Pierwszy ma objąć opodatkowanie największych międzynarodowych korporacji, które czerpią największe korzyści z globalizacji i z szybko postępującej cyfryzacji. Klasyfikacja przedsiębiorstw ma odbywać się na podstawie wielkości przychodów i rentowności. Próg przychodowy ma wynieść 20 mld euro, a rentowność ma być określona na poziomie 10%. Firmy międzynarodowe, które spełnią te kryteria, będą musiały częściowo realokować swój zysk rezydualny, czyli tzw. zysk nadmiarowy, do krajów w których sprzedają towary lub świadczą usługi – wyjaśnia Łukasz Kupryjańczyk, doradca podatkowy, wspólnik w Thedy & Partners.
A co z drugim filarem?
– Ten przewiduje podatek minimalny i walkę z krajami uznawanymi za raje podatkowe. Podatek minimalny będzie wynosił 15% efektywnej stawki i będzie miał zastosowanie do firm, które osiągają globalne przychody przynajmniej na poziomie 750 mln euro. Pomysł jest taki, że przedsiębiorstwa międzynarodowe opodatkowane w danym kraju poniżej minimalnej, efektywnej stawki podatkowej (czyli co najmniej 15%) zostaną opodatkowane dodatkowym podatkiem wyrównawczym – wskazuje Łukasz Kupryjańczyk.
Lipcowe oświadczenie jest początkiem dalszych rozmów i prac. Polska zapowiedziała swój aktywny udział w tym procesie.