TK: Zawieszenie terminu przedawnienia z dniem wniesienia skargi do sądu nie narusza konstytucji
Trybunał Konstytucyjny w ostatnim czasie wydał wyrok dotyczący przepisów podatkowych. Zdaniem TK, przepisy Ordynacji podatkowej, które zawieszają biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego z dniem wniesienia skargi do sądu administracyjnego, do dnia doręczenia organowi podatkowemu odpisu orzeczenia sądu administracyjnego ze stwierdzeniem jego prawomocności nie naruszają ustawy zasadniczej (wyrok o sygn. akt SK110/22).
Przepisy, które były przedmiotem analizy TK to art. 70 § 6 pkt 2 Ordynacji podatkowej, z którego wynika, że bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu, z dniem: wniesienia skargi do sądu administracyjnego na decyzję dotyczącą tego zobowiązania, oraz art. 70 § 7 pkt 2 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym bieg terminu przedawnienia rozpoczyna się, a po zawieszeniu biegnie dalej, od dnia następującego po dniu: doręczenia organowi podatkowemu odpisu orzeczenia sądu administracyjnego, ze stwierdzeniem jego prawomocności. Trybunał sprawdzał, czy w regulacjach tych dochodzi do naruszenia art. 64 ust. 1 w związku z art. 2 konstytucji. W swoim rozstrzygnięciu TK takiego naruszenia nie stwierdził.
Według Trybunału zaskarżone normy prawne, które nie nakładają konkretnych ciężarów podatkowych, lecz służą spełnieniu zobowiązania podatkowego, nie mogą być uznane za niedopuszczalną ingerencję w prawo własności podatnika. Przyjęcie odmiennego stanowiska wyłączałoby możliwość dochodzenia zaległych zobowiązań od podatników, którzy mimo wyraźnego wymogu wynikającego z materialnego prawa podatkowego nie spełnili obowiązku samoobliczenia kwoty zobowiązania podatkowego i nie uiścili go bądź dokonali tego w sposób nieprawidłowy.