Spółki pomagające Ukraińcom, nie zaliczą wszystkich wydatków do kosztów
Przedsiębiorstwo, które pomaga obywatelom Ukrainy i ponosi wydatki m.in. na sprzęt AGD, artykuły spożywcze, codziennego użytku, zabawki i materiały edukacyjne dla dzieci, leki czy przekazuje takim osobom gotówkę nie zaliczy wydanych kwot do kosztów uzyskania przychodów. Powołanie się na społeczną odpowiedzialność biznesu (CSR) to za mało.
Takie wnioski płyną z interpretacji podatkowej z 24 sierpnia 2022 r. (nr 0111-KDIB2-1.4010.162.2022.2.AR).
– Sprawa jest o tyle ważna, że po wybuchu wojny w Ukrainie to właśnie w dużej mierze polscy przedsiębiorcy wzięli na siebie ciężar pomocy napływającym masowo do Polski naszym sąsiadom ze Wschodu. Mimo że konflikt w Ukrainie trwa już ponad pół roku to wiele firm nie zaprzestało swojego wsparcia. Nie dziwi więc fakt, że teraz przedsiębiorcy chcąc upewnić się jak prawidłowo rozliczyć wydawane kwoty składają wnioski o wydanie interpretacji podatkowych. Niestety konkluzje płynące z pierwszych dostępnych odpowiedzi fiskusa nie są dobre dla biznesu – ocenia Łukasz Kupryjańczyk, doradca podatkowy, wspólnik w Thedy & Partners.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił, że uznanie wydatków na pomoc uchodźcom z Ukrainy za koszty podatkowe możliwe jest na podstawie przepisu szczególnego, tj. art. 38w wprowadzonego ustawą z 12 marca 2022 roku o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. 2022 poz. 583, art. 76). Ustawodawca określa w tym przepisie w sposób jednoznaczny, jakie kategorie wydatków i na rzecz jakich organizacji mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. W tym przypadku wydatek nie musi spełniać przesłanki z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Jednak preferencja ta nie obejmuje wydatków na zakup towarów i dokonania świadczeń przekazanych bezpośrednio na rzecz obywateli Ukrainy. A w analizowanej sprawie, właśnie z taką pomocą spółki mieliśmy do czynienia.
– Spółka jako argument za uznaniem wydatków na wsparcie dla Ukraińców wskazała społeczną odpowiedzialność biznesu. Według Dyrektora KIS to za mało. Zdaniem urzędników nie widać tu związku z przychodami, przedsiębiorca nie wskazuje na udokumentowanie wydatków, a przekazywanie gotówki wydaje się być wątpliwą praktyką – zauważa Łukasz Kupryjańczyk.
Jednocześnie dodaje, że firmy, które zaangażowały się w pomoc obywatelom Ukrainy powinny każdy przypadek takiego wsparcia rozpatrywać indywidualnie pod kątem możliwości ich ujęcia w kosztach, a tym samym pomniejszenia podstawy opodatkowania. Opcja zaliczenia danego wydatku w koszty jest bowiem uzależniona od wielu czynników i czasem jeden element zdecyduje o tym czy poniesiona kwota kosztem będzie czy nie.