Split Payment będzie kontynuowany
Komisja Europejska zgodziła się na przedłużenie stosowania w Polsce mechanizmu podzielonej płatności (Split Payment). To oznacza, że nie zniknie on wraz z początkiem marca.
Skąd data graniczna 1 marca 2022 r.? Do tego dnia obowiązuje poprzednia decyzja wykonawcza Rady (UE) 2019/310, która pozwala na stosowanie obligatoryjnego mechanizmu podzielonej płatności (MPP) do towarów i usług wymienionych w załączniku do tej decyzji (załącznik nr 15 do ustawy o VAT).
Jednak w lipcu 2021 r. do KE został skierowany wniosek derogacyjny o przyznanie upoważnienia do stosowania obligatoryjnego MPP przez kolejne 3 lata, tj. od 1 marca 2022 r. do 28 lutego 2025 r. KE zgodziła się na przedłużenie MPP o kolejne 3 lata, z mocą od 1 marca 2022 r.
– Projekt decyzji derogacyjnej został przedstawiony przez KE 22 lutego 2022 r., a zatem – jak przewiduje MF – decyzja zostanie przyjęta przez Radę UE w marcu 2022 r. Jednak w treści projektowanej decyzji wykonawczej Rady zawarte zostało uregulowanie potwierdzające jej wcześniejsze stosowanie (tj. od 1 marca 2022 r., zgodnie z wnioskiem Polski). W konsekwencji, od 1 marca 2022 r. nie zmienią się krajowe przepisy dotyczące obligatoryjnego MPP i nadal będzie występował obowiązek stosowania tego mechanizmu na dotychczasowych zasadach, w zakresie towarów i usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT – wskazuje Andrzej Kapczuk, doradca podatkowy, wspólnik w Thedy & Partners.