Specustawa: przedsiębiorcy oczekiwali większego wsparcia
Jest projekt specustawy, która przewiduje wsparcie m.in. przedsiębiorców w związku z epidemią koronawirusa. W tym tygodniu ustawą powinien zająć się Sejm.
Rozwiązania zaproponowane w projekcie obejmują sporo obszarów. Wśród nich dość istotną grupę stanowią te dotyczące podatków, choć tu potwierdziły się poprzednie komunikaty, że zakres wsparcia przedsiębiorców, szczególnie dużych i średnich, w praktyce będzie bardzo ograniczony.
Przede wszystkim rząd zdecydował odroczyć pewne terminy. Odroczony ma być termin zapłaty podatku od budynków za marzec-maj 2020 r. Nowy termin na jego uregulowanie to 20 lipca 2020 roku. Jednak z tej opcji będą mogli skorzystać podatnicy, jeżeli w danym miesiącu osiągnięte przez nich przychody w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku podatkowego będą niższe o co najmniej 50%. Podatnicy, którzy rozpoczęli w trakcie 2019 r. prowadzenie działalności, będą mogli skorzystać z przesunięcia terminu zapłaty podatku od przychodów z budynków, jeżeli w danym miesiącu osiągnięte przychody będą niższe o co najmniej 50% w stosunku do średnich przychodów w 2019 roku przypadających na miesiące.
Przedłużony zostanie także termin na: odprowadzenie zaliczek za pracowników pobranych w marcu i kwietniu 2020 r (zapłata z tego tytułu może być dokonana do 1 czerwca 2020 r.) oraz zapłatę opłaty z tytułu użytkowania wieczystego (do końca czerwca 2020 r.).
Zgodnie z zapowiedzią, również start nowego JPK-VAT ruszy od lipca zamiast od kwietnia.
Zmienią się też regulacje dotyczące procedury podatkowej. Organy podatkowe zyskają dodatkowe trzy miesiące na wydanie interpretacji i termin ten może być jeszcze ponownie przedłużony.
– Wydaje się, że przedsiębiorcom w trudnej sytuacji, występującym o interpretacje podatkowe zależy na jak najszybszym ich otrzymaniu. Wydłużenie tego terminu raczej nie pomoże biznesowi – ocenia Michał Nielepkowicz, doradca podatkowy, wspólnik w Thedy & Partners.
W ramach przepisów proceduralnych będzie też wprowadzona możliwość zawieszenia postępowań podatkowych i kontrolnych.
Wśród innych propozycji warto wymienić odliczanie straty poniesionej w 2020 roku od dochodów z roku 2019. Będzie też można odliczać darowizny przekazane w 2020 r. na przeciwdziałanie COVID-19. Nie będzie obowiązku stosowania przepisów dotyczących tzw. złych długów.
– Warto też dodać, że także gminy zyskają pewne możliwości wparcia biznesu. Będą bowiem mogły wprowadzać zwolnienia z podatku od nieruchomości: gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, wskazanym grupom przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19. Gminy będą też mogły przedłużyć terminy zapłaty rat podatku od nieruchomości – dodaje Michał Nielepkowicz.