Przyjdzie urzędnik do lekarza
Pracownik administracji skarbowej przyjdzie do placówki medycznej i nabędzie usługę tylko po to, aby sprawdzić, czy transakcja zostanie zarejestrowana w kasie fiskalnej i zostanie wydany paragon. Taka sama procedura będzie mogła być zastosowana w każdym miejscu sprzedającym towary bądź usługi.
Taką opcję przewiduje nowelizacja przepisów podatkowych, w tym ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej w ramach programu Polski Ład. Od 2022 r. zacznie funkcjonować instytucja nabycia sprawdzającego.
– Jak czytamy w projekcie, nabycie sprawdzające będzie obejmowało sprawdzenie prawidłowości ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej oraz wydawanie nabywcy paragonu fiskalnego. W ten sposób urzędnicy chcą sprawdzić czy paragon został wystawiony zgodnie z przepisami, np. w momencie sprzedaży, otrzymania zapłaty. Co więcej, nabycie sprawdzające ma się kończyć w przypadku braku naruszenia przepisów – notatką, albo mandatem i protokołem, jeśli naruszenia wystąpią. Choć – jak czytamy w uzasadnieniu – nie wyklucza się wszczęcia po nim kontroli, czy postępowania podatkowego, jeżeli organy KAS będą miały przesłanki do takich działań, np. w sytuacji gdy po analizie przekazanego materiału dowodowego, komórki odpowiedzialne za analizę ryzyka stwierdzą, że zaistniały przesłanki do podjęcia dalszych kroków – wskazuje Michał Nielepkowicz, doradca podatkowy, wspólnik w Thedy & Partners.
Nabycie sprawdzające będzie przeprowadzane na bazie stałego upoważnienia udzielonego przez naczelnika urzędu skarbowego lub przez naczelnika urzędu celno-skarbowego i legitymacji służbowej.
– To oznacza, że przedsiębiorcy będą mogli być poddani kontroli w każdym momencie i nawet nie będą zdawali sobie z tego sprawy – komentuje Michał Nielepkowicz.