Program Współdziałania. Są pierwsze dokumenty
Ministerstwo Finansów opublikowało projekty dokumentów z konsultacji w zakresie zasad funkcjonowania Programu Współdziałania. Uwagi do dokumentów można zgłaszać do 26 maja.
Przedstawione materiały to efekt konsultacji podatkowych przeprowadzonych w 2019 r. w zakresie zasad funkcjonowania Programu Współdziałania. Konsultacje miały doprowadzić do wypracowania najważniejszych ram Programu, m.in. w zakresie:
- ram wewnętrznego nadzoru podatkowego, których skuteczność i adekwatność wdrożenia i funkcjonowania ma być oceniana przed podpisaniem umowy pomiędzy podatnikiem a Szefem Krajowej Administracji Skarbowej oraz w trakcie jej trwania;
- przyjęcia zasad audytu podatkowego i niezależnego audytu funkcji podatkowej;
- przyjęcia zasad współpracy po podpisaniu umowy o współdziałanie.
Wśród opublikowanych dokumentów znalazły się:
- Wytyczne w zakresie Ram Wewnętrznego Nadzoru Podatkowego.
- Podręcznik dla uczestnika Programu Współdziałania wraz z załącznikami:
- Otwarty katalog rodzajów ryzyka podatkowego opracowany na potrzeby niezależnego audytu funkcji podatkowej.
- Praktyczny poradnik w zakresie metod doboru próby w audycie podatkowym i niezależnym audycie funkcji podatkowej w ramach Programu Współdziałania.
- Otwarty katalog zdarzeń podlegających raportowaniu w ramach Programu Współdziałania.
– Przypomnijmy, że Program Współdziałania to forma stałej i aktywnej współpracy podatników z administracją skarbową. Dzięki niej przedsiębiorca ma zyskać na co dzień pewność co do swoich rozliczeń podatkowych w ramach ścisłej i bieżącej współpracy z KAS. Kluczowe jest więc ustalenie jasnych i klarownych zasad uczestniczenia w nim, aby były one dostosowane do potrzeb uczestników Programu. Program Współdziałania to nowa instytucja w polskiej rzeczywistości prawnej, która z powodzeniem funkcjonuje w innych krajach. Dobrze, że również polscy przedsiębiorcy będą mogli z niej korzystać, a relacje urzędników i podatników wejdą na wyższy, bliższy i w założeniu zdecydowanie lepszy poziom otwartej, bieżącej współpracy. To niezwykle potrzebne, zwłaszcza w trudnych czasach po pandemii, z którymi będą musieli się mierzyć przedsiębiorcy. Otwarcie się KAS na taką formę współpracy zdecydowanie zasługuje na uznanie – komentuje Michał Nielepkowicz, doradca podatkowy, wspólnik w Thedy & Partners.