Polski Ład: Zmiany w składce zdrowotnej jeszcze nie przesądzone
Od 2022 r. składka zdrowotna ma wynosić 9%, a podstawą jej wymiaru ma być osiągany przez firmę dochód. Dodatkowo zniknie opcja odliczania jej od podatku. To oznacza ostry wzrost obciążeń fiskalnych dla biznesu. Nic więc dziwnego, że nie cichną głosy krytyki.
Takie rozwiązania zostały zawarte w projekcie nowelizacji przepisów podatkowych w ramach programu Polski Ład, który ma wejść w życie już od 1 stycznia. Proponowana modyfikacja zasad opłacania i rozliczania składki zdrowotnej spowoduje, że przedsiębiorcy, będą musieli oddawać do skarbówki znacznie więcej niż dziś. A zmiana najbardziej uderzy po kieszeni podatników prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą (zazwyczaj to osoby na samozatrudnieniu).
– Ostra krytyka tego pomysłu przez ekspertów podatkowych, ale także organizacje przedsiębiorców prawdopodobnie skłoniły Ministerstwo Finansów do ponownego przemyślenia tego pomysłu. W rozmowie z TOK FM Łukasz Czernicki, główny ekonomista MF potwierdził, iż resort rozważa opcje ustalenia stawki zdrowotnej na poziomie 3%. Następnie składka byłaby stopniowo podwyższana w kolejnych latach. Mogłoby to spowodować, że podwyżka podatków mogłaby być niższa – stwierdza Adam Allen, doradca podatkowy, wspólnik w Thedy & Partners.
Jednocześnie dodaje: „Przedsiębiorstwa nadal borykają się ze skutkami pandemii i ograniczeń, które są z nią nierozerwalnie związane. To nie jest dobry moment, aby biznes obciążać dodatkową przeszkodą w postaci wyższych obciążeń podatkowych”.