Polski Ład: Polska Spółka Holdingowa – planowane preferencje podatkowe
„Inwestycje zagraniczne napłyną do Polski, jeśli stworzymy atrakcyjny system podatkowy” – pisze na swoich stronach Ministerstwo Finansów. Stąd pomysł, aby Polska Spółka Holdingowa (PSH) zyskała nowe preferencje.
Z zapowiedzi MF wynika, iż planowane jest wprowadzenie instytucji tzw. Polskiej Spółki Holdingowej. Najważniejszą preferencją przewidzianą dla tej formy – zdaniem Łukasza Kupryjańczyka i o których mowa w zapowiedziach to brak opodatkowania sprzedaży udziałów lub akcji w spółkach zależnych. Dziś jeśli spółka matka decyduje o sprzedaży swojej spółki córki, to od zbycia udziałów płaci 19% CIT. Po zmianach PSH ma zyskać zwolnienie z CIT dla zysków ze zbycia udziałów i akcji w spółkach zależnych.
– To faktycznie może być duża zmiana. Dziś podatek wynosi 19%. Po nowelizacji przepisów nie będzie go wcale. Pytanie o szczegóły, a więc warunki, które trzeba będzie spełnić, aby z takiego zwolnienia skorzystać. Te będzie można ocenić po publikacji projektu nowelizacji – dodaje Łukasz Kupryjańczyk.
– Ma również być zwolnienie z podatku w 95% dywidend otrzymywanych przez PSH ze spółki zależnej pochodzącej z kraju spoza Unii. Firmy pochodzące z EOG i Szwajcarii są zwolnione z opodatkowania, a inwestorzy z krajów trzecich muszą płacić podatek od całej otrzymywanej kwoty. Po zmianie podatek zostałby zredukowany do 5% – podkreśla Łukasz Kupryjańczyk, doradca podatkowy, wspólnik w Thedy & Partners.
Z zapowiedzi MF wynika również, że firmy z Unii Europejskiej również skorzystają ze zmiany. Będą mogły zdecydować czy korzystają z całkowitego zwolnienia z podatku po dwóch latach posiadania akcji czy z 95-procentowego już po roku – choć to raczej bardziej rzadki przypadek.