Podatku może nie być ani przed upływem czterech lat, ani po nim
Spółka, która zrezygnuje z estońskiego CIT, zapłaci podatek dopiero, gdy wypłaci wypracowany zysk. To korzystne dla spółek deweloperskich i start-upów – komentują eksperci na łamach Dziennika Gazety Prawnej.
Odnoszą się w ten sposób do interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 sierpnia 2022 r. (sygn. 0111-KDIB1-1.4010.112.2022.1.BS).
Łukasz Kupryjańczyk, doradca podatkowy, wspólnik w Thedy & Partners poproszony przez redakcję o komentarz zwraca uwagę, że opisywana interpretacja potwierdza ważną rzecz, a mianowicie fakt, iż z preferencji opodatkowania dochodów według systemu estońskiego można korzystać będąc w nim niekoniecznie cztery lata. Cztery lata stanowią niejako podstawowe założenie dla funkcjonowania podmiotów w systemie estońskim, niemniej mogą pojawić się sytuacje kiedy ten okres będzie krótszy. W takim przypadku zysk wypracowany w okresie opodatkowania „podatkiem estońskim” będzie korzystał z preferencji jednokrotnego opodatkowania nawet jeśli dystrybucja zysku zostanie dokonana później. Taką konkluzję można wyciągnąć z interpretacji. Może ona okazać się korzystna np. dla spółek projektowych lub tych, które spodziewają się istotnych dochodów, projektów w konkretnych latach. Załóżmy np. spółkę deweloperską prowadzącą dany projekt, którego realizacja jest przewidziana na okres 3 lat np. 2022-2024. W tym okresie wiadomym jest, że spełni wymagania dotyczące zatrudnienia dla kwalifikacji do systemu estońskiego, gdyż będzie potrzebowała zespołu do realizacji zadań. Wiadomym jest zaś, że po tym okresie nie będzie potrzebowała już żadnych pracowników i stąd zrezygnuje z systemu opodatkowania według modelu estońskiego. W takim przypadku, zakładając wygenerowanie zysku w 2024 r., spółka nie zapłaci podatku do momentu jego dystrybucji. Zyska zatem odroczenie opodatkowania spodziewanego zysku. Co więcej, wspólnicy takiej spółki będą mogli zdecydować, czy najpierw wypłacić zysk osiągnięty z okresu bycia w podatku estońskim (opodatkowany efektywną stawką 20% lub 25%) czy też wygenerowany później na zasadach ogólnych (według stawki 19%).
Innym praktycznym przykładem, kiedy wnioski z interpretacji mogą okazać się korzystne są start-upy, które spodziewają się istotnych dochodów w niedalekiej przyszłości, a jednocześnie, rozważają późniejsze zmiany właścicielskie (dojście inwestora instytucjonalnego). Jak wiadomo taka zmiana właścicielska może wykluczyć możliwość pozostania w systemie estońskim. W takim przypadku, wspólnicy nie będący w systemie pełne cztery lata i rezygnujący z niego właśnie z racji zmian właścicielskich, powinni zachować prawo do opodatkowania zysków wygenerowanych w okresie bycia w systemie estońskim według efektywnej stawki 20% lub 25%.
Cały artykuł został opublikowany w Dzienniku Gazecie Prawnej z 5 września 2022 r., str. B2