Na razie liczba fundacji rodzinnych nie imponuje
Do 15 września 2023 r. zostało zarejestrowanych 112 fundacji rodzinnych – wynika z odpowiedzi Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim na pytanie zadane przez Thedy & Partners.
Biorąc pod uwagę, że według Instytutu Biznesu Rodzinnego w Polsce mamy blisko 830 tys. firm rodzinnych, a 57% planuje sukcesję w ciągu najbliższych pięciu lat, to liczba założonych fundacji rodzinnych jak na razie nie jest imponująca.
– Oczywiście trzeba pamiętać, że opcja założenia fundacji rodzinnej działa dopiero od niespełna 4 miesięcy (od 22 maja 2023 r.). Trudno więc się spodziewać, że przedsiębiorcy od razu tłumnie ruszą do rejestracji tego typu fundacji. Warto jednak pamiętać o korzyściach, które rejestracja fundacji może firmom rodzinnym przynieść – komentuje Łukasz Kupryjańczyk, doradca podatkowy, wspólnik w Thedy & Partners.
Warto wspomnieć tu o korzyściach podatkowych dla fundacji rodzinnych. Zgodnie z przepisami, opodatkowanie fundacji rodzinnej i beneficjentów co do zasady uwzględnia związki rodzinne z fundatorem. Założenie fundacji rodzinnej oraz przekazanie do niej majątku nie jest opodatkowane. Nie wystąpi tu, ani PCC, PIT czy też CIT. Fundacja rodzinna płaci CIT na poziomie 15% pobierany dopiero w momencie przekazywania środków beneficjentom.
Beneficjenci będący osobami fizycznymi, jako podatnicy PIT, są zwolnieni z podatku, jeśli należą do najbliższej rodziny. Chodzi tu o fundatora oraz jego małżonka, wstępnych, zstępnych, rodzeństwo, pasierbów, ojczyma lub macochę. Osoby zaliczane do I lub II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn zapłacą 10% PIT. Pozostali zapłacą 15% PIT.
Jeśli nie wiecie Państwo jak założyć fundację rodzinną lub potrzebujecie wsparcia w tym obszarze – zapraszamy do kontaktu z nami.