MF: spółki jawne i komandytowe skorzystają ze zwolnienia
Minister finansów wydał interpretację ogólną w sprawie stosowania zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów uzyskanych z udziału w zyskach spółek jawnych i komandytowych będących podatnikami podatku dochodowego (nr DD5.8203.2.2021).
– Jak wynika z najnowszego dokumentu MF, zwolnienie z opodatkowania CIT, o którym mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o CIT może znajdować zastosowanie do przychodów (dochodów) uzyskanych z udziału w zyskach – mających status podatnika CIT – spółek jawnych i komandytowych, wypracowanych przez te spółki od dnia, w którym stały się one takim podatnikiem, o ile wypełnione są warunki stosowania tego zwolnienia określone w art. 22 ust. 4a-4d i ust. 6 oraz w art. 22a–22c ustawy o CIT, a wspólnik takiej spółki nie występuje w niej w charakterze komplementariusza – cytuje Łukasz Kupryjańczyk, doradca podatkowy, wspólnik w Thedy & Partners.
Jednocześnie zwraca uwagę, że minister wyjaśnił również jak liczyć 2-letni okres posiadania „nie mniej niż 10% udziałów (akcji)” spółki, warunkującego możliwość skorzystania z omawianego zwolnienia, w przypadku kiedy spółką wypłacającą „dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych” jest posiadająca status podatnika CIT spółka jawna lub spółka komandytowa. Zdaniem ministra, przy ocenie spełnienia określonego w art. 22 ust. 4a ustawy o CIT warunku do skorzystania ze zwolnienia, tj. nieprzerwanego posiadania przez okres dwóch lat minimum 10% udziałów (akcji) w spółce wypłacającej „dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych”, istotnym jest w przypadku spółki jawnej lub komandytowej okres nieprzerwanego posiadania przez minimum dwa lata ogółu praw i obowiązków wspólnika w takiej spółce, przyznającego takiemu wspólnikowi minimum 10% praw do udziału w jej zyskach. Przy ocenie spełnienia tych warunków uwzględnieniu podlega również okres, zanim dana spółka jawna lub komandytowa uzyskała status podatnika CIT, a w przypadku kiedy spółka komandytowa uległa przekształceniu w spółkę jawną albo spółka jawna uległa przekształceniu w spółkę komandytową – również okres poprzedzający takie przekształcenie.