MF ma gotową swoją część do specustawy
Część terminów podatkowych zostanie przesunięta. Niektóre nowe regulacje podatkowe wejdą później w życie niż planowano. Dla części należności zostaną wprowadzone pewne preferencje – wynika z planu pakietu antykryzysowego w związku z koronawirusem, który przedstawiło Ministerstwo Finansów.
– Pakiet jest bardziej oszczędny niż spodziewali się i postulowali przedsiębiorcy, ale obiektywną ocenę będzie można wydać dopiero po przedstawieniu projektu specustawy – zauważa Michał Nielepkowicz, doradca podatkowy, wspólnik w Thedy & Partners.
Z informacji Ministerstwa Finansów wynika m.in. że przesunięty zostanie termin na złożenie CIT-8, ale obejmie on tylko organizacje pozarządowe. To oznacza, ze pozostali przedsiębiorcy będą musieli dokonać rozliczenia do końca marca.
Wydłużony do 1 czerwca 2020 r. zostanie też termin na przekazanie przez płatników zaliczek na podatek od wynagrodzeń pobranych za marzec i kwiecień.
Przedłużony ma też zostać termin na zapłatę podatku minimalnego od nieruchomości komercyjnych za miesiące marzec-maj 2020 r. do 20 lipca 2020 r. Z możliwości tej będą mogli skorzystać podatnicy, których przychody w danym miesiącu w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku podatkowego będą niższe o co najmniej 50%.
Jeśli chodzi o odroczenie wejścia w życie nowych regulacji to pomysł ten obejmie stosowanie nowego JPK-VAT dla dużych firm. Miał on wejść w życie 1 kwietnia, wejdzie 1 lipca. Podobnie do 1 lipca zostaje przesunięty termin na zgłoszenia do firm Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych.
– MF wprowadzi też opcję, aby gminy mogły wdrażać zwolnienia z podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu koronawirusa – dodaje Michał Nielepkowicz.
Lista propozycji MF, które znajdą się w specustawie: https://www.gov.pl/web/