Aktualności

01

Kończy się czas epidemii. Co to oznacza w podatkach?

Rząd chce odwołać stan zagrożenia epidemicznego związany z COVID-19 z końcem czerwca. To oznacza, że od 1 lipca 2023 r. zmienią się niektóre przepisy podatkowe. Po odwołaniu stanu zagrożenia największy problem mogą mieć podatnicy, którzy nie zgłaszają na bieżąco krajowych schematów podatkowych – pisze Business Insider.

Michał Nielepkowicz, doradca podatkowy, wspólnik w Thedy & Partners udzielił komentarza Portalowi. Podkreślił on, że z naszych obserwacji i doświadczeń wynika, że większość Klientów (podatników), mimo zawieszenia terminów raportowania schematów krajowych, analizowała na bieżąco podjęte czynności i dokonane transakcje z perspektywy uznania ich za potencjalny schemat podatkowy. Były jednak podmioty, którą taką analizę odkładały do czasu zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego, a wcześniej stanu epidemii. Co istotne, nawet w sytuacji, gdy podatnicy dokonywali takiej analizy z perspektywy uznania podjętych czynności czy dokonanych transakcji za schemat podatkowy, to bardzo często ze względu na zawieszenie terminów raportowania schematów podatkowych, odkładali temat przygotowania samego raportowania. Po części spowodowane to było, inicjatywą MF w postaci Forum MDR, gdzie w ramach prac rozpoczętych jeszcze przed pandemią zaproszeni eksperci podatkowi przedstawili swoje uwagi dotyczące tego, jak poprawić stosowanie przepisów o schematach podatkowych w praktyce. Jednym z elementów uwag ekspertów, było sformułowanie projektu tzw. białej listy schematów podatków, tj. listy zagadnień, które stosunkowo często pojawiają się w praktyce u podatników i literalnie mogą spełniać definicję schematu podatkowego, natomiast z perspektywy celów przepisów o schematach podatkowych, ich raportowanie nie wydaje się uzasadnione, np. podjęcie działalności w ramach tzw. Polskiej Strefy Inwestycji (następcy Specjalnych Stref Ekonomicznych). Okres pandemii spowodował jednak, że ministerstwo nie dokończyło prac w tym zakresie, tj. nie opublikowało nowych wyjaśnień ani nie przedstawiło tej tzw. białej listy. Dlatego obecnie zdecydowanie konieczne jest dokonanie tzw. screeningu MDR, tj. ograniczonego przeglądu podjętych działań i dokonanych transakcji z perspektywy zidentyfikowania potencjalnych schematów do raportowania i dokonania samego raportowania. Jest to istotne tym bardziej, że okres zawieszenia terminów raportowania schematów tzw. krajowych był znacznie dłuższy niż wszyscy przewidywali. Co więcej, schematów tzw. krajowych jest w praktyce znacznie więcej niż schematów transgranicznych, których terminy już wcześniej zostały odwieszone. Z praktycznego powodu warto dokonać takiego screeningu (ograniczonego przeglądu) MDR obecnie, jeszcze przed zniesieniem stanu zagrożenia epidemicznego, tj. przed 1 lipca 2023 r. Termin zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego i rozpoczęcie czy też dalszy bieg terminów raportowania schematów krajowych przypada bowiem na okres wakacji, dlatego warto zadbać przed urlopem o dopełnienie zaległego raportowania.

Cały artykuł można przeczytać pod tym linkiem: Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego. Tłumaczymy, co się zmieni w podatkach (businessinsider.com.pl)

 

Kontakt

02

Centrala
w Warszawie:

ul. Moniuszki 1A
00-014 Warszawa
Telefon +48 (22) 629 09 17
biuro@thedy.pl

Pokaż trasę

Oddział
w Katowicach:

ul. Dworcowa 4 (Stary Dworzec)
40-012 Katowice
Telefon +48 508 018 322
biuro@thedy.pl

Pokaż trasę

Thedy & Partners sp. z o.o.
Spółka doradztwa podatkowego
KRS: 570600
NIP: 113-289-37-45
REGON: 362235613
Kapitał: 150.000 PLN

T&P Finance sp. z o.o.
KRS: 957685
NIP: 522-322-04-16
REGON: 521400905
Kapitał: 6.000 PLN