Izba Administracji Skarbowej w Bydgoszczy z nowymi uprawnieniami w zakresie CRBR
Od 15 maja zaczną obowiązywać znowelizowane przepisy ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu oraz niektórych innych ustaw. Wprowadzają one ważne zmiany w zakresie zgłoszeń do Centralnego rejestru Beneficjentów rzeczywistych (CRBR). Stąd minister finansów poszerza uprawniania Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy w zakresie prowadzenia Rejestru.
– Wspomniana nowelizacja m.in. nakłada na instytucje obowiązane nowy obowiązek dotyczący weryfikacji poprawności danych zgłoszonych do CRBR. Ponadto, instytucje zobowiązane do zgłoszeń w CRBR będą musiały weryfikować rzetelność przekazanych przez klienta informacji o beneficjentach rzeczywistych w zestawieniu z Rejestrem, a gdy zidentyfikują rozbieżności, trzeba będzie zgłosić je fiskusowi. Ostatnia ze zmian dotyczy kar. Nowelizacja rozszerza kary na spółki, które nie zaktualizowały informacji lub podały dane niezgodne ze stanem faktycznym. To oznacza, że takie firmy, a także te, które zgłoszenia nie dokonały, mimo takiego obowiązku będą podlegały karze pieniężnej do 1 mln zł – wymienia Michał Nielepkowicz, doradca podatkowy, wspólnik w Thedy & Partners.
W konsekwencji tej nowelizacji minister finansów musiał zmienić zakres działalności Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy w zakresie Rejestru beneficjentów. W tym celu został opublikowany projekt rozporządzenia. Minister finansów przepisami tego rozporządzenia nada bydgoskiej izbie uprawnienie do wykonywania wszystkich zadań przewidzianych wymienionych w art. 57 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, z wyjątkiem zadania dotyczącego określania technicznych sposobów prowadzenia Rejestru. Poza zadaniami, które do tej pory realizował Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy, będzie on także uprawniony do nakładania w drodze decyzji wspomnianych kar pieniężnych, a także do podejmowania działań w celu zapewnienia prawidłowości oraz aktualizacji informacji zawartych w Rejestrze.
Nowe rozporządzenie ma wejść w życie 15 maja 2021 r.
Znowelizowana ustawa: Ustawa z dnia 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu oraz niektórych innych ustaw (sejm.gov.pl)