Dofinansowanie na koszty kwalifikowane bez daniny
Wystąpienie pośredniego wpływu dotacji na cenę świadczonych usług, nawet niewątpliwe, to zbyt mało, aby uznać ją za podlegającą opodatkowaniu – wynika z wyroku WSA w Olsztynie, który opisuje Rzeczpospolita (sygn. akt I SA/OI 724/19).
Andrzej Kapczuk, doradca podatkowy, wspólnik w Thedy & Partners, komentując to orzeczenie na łamach gazety zwraca uwagę, że zagadnienie określenia różnicy między przypadkiem, w którym określona dotacja ma bezpośredni wpływ na cenę sprzedawanych produktów (i co za tym idzie ma wpływ na VAT) a przypadkiem, w którym dotacja takiego wpływu nie ma, rozpala wyobraźnię już przynajmniej od wejścia Polski do UE. Na bazie dotychczasowych spraw analizowanych przez organy podatkowe i sądy wiadomo, że linia graniczna jest tu stosunkowo cienka. Lepiej to nawet ująć tak, że jest po prostu rozmyta. Orzecznictwo sądowe (tak TSUE, jak i krajowe) też nie do końca precyzyjnie i jednoznacznie definiuje kryteria.
– Upraszczająco można problem ująć tak, że gdy dana dotacja wyrównuje cenę do określonego z góry poziomu to z definicji ma bezpośredni wpływ na cenę i podlega VAT, a gdy tylko ma wpływ na zakupy (np. ogólne koszty funkcjonowania podatnika w danym okresie), nawet bardzo istotny, to wpływu bezpośredniego na cenę nie ma – choć zawsze pośredni wpływ na cenę może mieć – dodaje Andrzej Kapczuk.
Cały artykuł można przeczytać w Rzeczpospolitej z 18 marca 2020 r., str. H7