Budowlane niejasności na korzyść podatnika
Wtorkowy wyrok TK na razie nie umożliwi zwrotu daniny od budowli, ale poprawi sytuację przedsiębiorców w sporach z gminami - pisze Rzeczpospolita.
Michał Nielepkowicz, doradca podatkowy, wspólnik w Thedy & Partners został poproszony przez redakcję o komentarz. Podkreślił on, że wyrok TK uchylający przepis definiujący budowle będzie miał wielkie znaczenie dla podatników, choć jego skutki nie od razu się ujawnią. Zresztą nawet w ustnym uzasadnieniu wyroku zaznaczono, że wydane na podstawie tego przepisu rozstrzygnięcia pozostają w mocy. O tym, jaka będzie nowa definicja budowli – oby bardziej precyzyjna niż dziś – dowiemy się pewnie dopiero za wiele miesięcy, biorąc pod uwagę półtoraroczny termin na uchwalenie nowych przepisów. Niemniej jednak, argument zakwestionowania tej definicji przez TK można podnosić w trwających już dziś postępowaniach dotyczących podatku od budowli. Sądy administracyjne w takiej sytuacji powinny rozstrzygać wątpliwości interpretacyjne na korzyść podatnika.
– W przypadku postepowań już zakończonych, będzie można wznawiać postepowania w sprawach decyzji dotyczących lat mieszczących się w okresie przedawnienia zobowiązań podatkowych. Przyjmując, że wznowienie będzie możliwe dopiero po utracie mocy obowiązującej przez zakwestionowany przez TK przepis, czyli, że wyrok wejdzie w życie w styczniu 2025 r., to składane wtedy wnioski o wznowienie postępowania mogą dotyczyć wymiaru podatku za 2020 rok i lata następne – wskazuje Michał Nielepkowicz.
Cały artykuł można przeczytać w Rzeczpospolitej z 6 lipca 2023 r., str. A10