Będą nowe objaśnienia dotyczące metody koszt plus
Resort finansów rozpoczął konsultacje projektu objaśnień podatkowych w zakresie cen transferowych nr 6: Metoda koszt plus. Proces konsultacji zakończy się 17 marca.
Projekt nowych Objaśnień ma 21 stron. W dokumencie MF skupia się na wyjaśnieniu praktycznych aspektów związanych ze stosowaniem metody koszt plus. Wśród poruszanych zagadnień są m.in. zakres stosowania tej metody, określenie bazy kosztowej oraz narzutu zysku, kryteria porównywalności transakcji i podmiotów, mocne i słabe strony tej metody czy trudności i błędy w jej stosowaniu.
Cyprian Werykowski, doradca podatkowy, dyrektor w Thedy & Partners przypomina, że metoda koszt plus polega na ustaleniu ceny w transakcji w oparciu o koszty związane z tą transakcją powiększone o rynkowy narzut uwzględniający pełnione funkcje, ponoszone ryzyka i zaangażowane przez strony aktywa.
– Wytyczne OECD zaliczają metodę koszt plus do metod tradycyjnych, która stosowana jest najczęściej do ustalania cen w transakcjach świadczenia usług lub sprzedaży (produkcji) wyrobów. Co ciekawe, metoda koszt plus, o ile bardzo często – ze względu na swoją prostotę – jest stosowana do ustalania ceny transferowej, to stosunkowo rzadko jest wykorzystywana do jej weryfikacji. Powodem jest częsty brak porównawczych danych transakcyjnych. Metoda koszt plus w tym zakresie jest często mylona z metodą marży transakcyjnej netto – dodaje Cyprian Werykowski.