Aktualności

01

Coraz więcej kontroli VAT, rośnie też ryzyko sankcji

Luka VAT znów rośnie, a to sprawia, że skarbówka bierze pod lupę rozliczenia tego podatku. Eksperci zwracają uwagę na nowe trendy w kontrolach - jest ich więcej i coraz częściej dotyczą VAT. Według ekspertów, organy podatkowe będą też częściej nakładać na podatników sankcję VAT. Obowiązujące od czerwca 2023 roku przepisy pozwalają miarkować wysokość sankcji, ale podatnikom trudniej będzie ich uniknąć - pisze portal Prawo.pl.

Dr Grzegorz Keler z Thedy & Partners na prośbę portalu wskazuje, że można zaobserwować zwiększone zainteresowanie organów rozliczeniami w zakresie podatku u źródła. Kontrole nierzadko dotyczą odległych okresów i są nakierowane np. na ustalenie, czy odbiorca należności był jej beneficjentem rzeczywistym. Warto zatem dokonać przeglądu dokonanych wypłat, które potencjalnie mogły podlegać podatkowi u źródła, pod kątem spełnienia warunków zastosowania zwolnienia podatkowego lub obniżonej stawki podatku na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Nie brakuje również kontroli nakierowanych na obszar cen transferowych. Organy wyraźnie korzystają z dodatkowych źródeł informacji, pozwalających im na typowanie podmiotów do kontroli. Istotne znaczenie ma tu przede wszystkim informacja o cenach transferowych (TPR). Rośnie więc wartość dobrze wykonanych analiz benchmarkingowych.

Nadal interesujące dla organów są rozliczenia VAT. Wydaje się, że rzadziej doszukują się one klasycznych karuzel podatkowych, natomiast interesują się m.in. usługami niematerialnymi. Podatnicy powinni więc pamiętać o rzetelnym dokumentowaniu takich usług, gdyż konsekwencje zakwestionowania przez fiskusa rzeczywistego charakteru czynności opodatkowanych są bardzo poważne, również w zakresie odpowiedzialności karnej i karnoskarbowej.

Główne kierunki kontroli, jak i praktyka działań organów w toku ich prowadzenia, wskazuje na to, że fiskus coraz skutecznej korzysta z narzędzi ułatwiających typowanie podmiotów do kontroli, w konsekwencji czego są one potencjalnie bardziej skuteczne. Jednak część kontroli jest nakierowana na kwestie, które nie powinny budzić wątpliwości organów. Zdarza się, że fiskus kwestionuje działania, które w świetle orzecznictwa były prawidłowe. W takich przypadkach celem organów może być zmiana korzystnej dla podatników linii orzeczniczej. Zwłaszcza w tego typu sytuacjach warto bronić swojego stanowiska.

Cały artykuł: Co kontroluje skarbówka w 2024 roku (prawo.pl)

 

Kontakt

02

Centrala
w Warszawie:

ul. Moniuszki 1A
00-014 Warszawa
Telefon +48 (22) 629 09 17
biuro@thedy.pl

Pokaż trasę

Oddział
w Katowicach:

ul. Dworcowa 4 (Stary Dworzec)
40-012 Katowice
Telefon +48 508 018 322
biuro@thedy.pl

Pokaż trasę

Thedy & Partners sp. z o.o.
Spółka doradztwa podatkowego
KRS: 570600
NIP: 113-289-37-45
REGON: 362235613
Kapitał: 150.000 PLN

T&P Finance sp. z o.o.
KRS: 957685
NIP: 522-322-04-16
REGON: 521400905
Kapitał: 6.000 PLN