Ryzyko naliczania odsetek podczas kontroli celno-skarbowej
W ostatnim czasie obserwujemy kontynuację negatywnej linii orzeczniczej sądów administracyjnych w zakresie naliczania odsetek od zaległości podatkowych za okres przedłużających się kontroli celno-skarbowych. 16 lipca 2024 roku WSA w Gdańsku wydał wyrok, w którym stwierdził, że w takich przypadkach nie mają zastosowania przepisy ordynacji podatkowej ograniczające naliczanie odsetek od zaległości podatkowych.
Według Krzysztofa Wojciechowskiego z Thedy & Partners, rozstrzygnięcie to potwierdza, że niektóre wojewódzkie sądy administracyjne zgadzają się na nielimitowane czasowo naliczanie odsetek w toku przedłużających się kontroli celno-skarbowych. Warto jednak zauważyć, że jest to podejście odmienne od prezentowanego w niektórych wcześniejszych orzeczeniach. Przykładem może być wyrok WSA w Krakowie, w którym sąd stwierdził, odwołując się przy tym m.in. do orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego, że przepisy ordynacji podatkowej, ograniczające naliczanie odsetek, powinny mieć zastosowanie również do kontroli celno-skarbowych.
Wspomniany wyrok WSA w Gdańsku nie jest jeszcze prawomocny. Mimo to, podatnicy powinni być świadomi możliwych konsekwencji wynikających z tego orzeczenia, zwłaszcza jeśli prowadzona wobec nich kontrola celno-skarbowa istotnie się przedłuża. W takiej sytuacji istnieje ryzyko nielimitowanego czasowo naliczania odsetek od zaległości podatkowych, co może prowadzić do znacznych obciążeń finansowych.
– Stanowczo nie zgadzamy się z orzeczeniami, które finansowymi skutkami przedłużających się / przewlekłych kontroli celno-skarbowych obciążają podatników. Naszym zdaniem, nawet w sytuacji, gdy ordynacja podatkowa wprost nie reguluje omawianych przypadków, to właśnie po to jest w niej zapisana zasada zaufania, by tę lukę legislacyjną wypełnić – argumentuje Krzysztof Wojciechowski.
Niemniej jednak podatnicy powinni dokładnie monitorować przebieg kontroli i szybko reagować na sytuacje zagrażające ich interesom. Często w takich sytuacjach – dla skuteczności – niezbędne okazuje się zaangażowanie profesjonalnych pełnomocników, mających doświadczenie w takich sprawach.
Jeśli akurat w Państwa organizacjach prowadzone są kontrole celno-skarbowe, możemy się im bliżej przyjrzeć chociażby z perspektywy ograniczenia ryzyka związanego z naliczaniem odsetek od zaległości za cały okres – często kilkuletni – prowadzonej kontroli.
Wyrok WSA w Gdańsku z 16 lipca 2024 r., sygn. akt I SA/Gd 383/24
Wyrok WSA w Krakowie z 19 października 2022 r., sygn. akt I SA/Kr 594/22