Interpretacja indywidualna nie może być zanonimizowana
Podatnicy, którzy wnioskują o interpretacje indywidualne, niekiedy otrzymują je w zanonimizowanej formie. Innymi słowy, przesyłana wnioskodawcy interpretacja nie zawiera podanych we wniosku o jej wydanie oryginalnych nazw, liczb itp. Są one zastępowane oznaczeniami anonimizującymi typu „XYZ”, „ABC”, „000000” itd.
Jak wyjaśnia Marcin Bodziony z Thedy & Partners, otrzymujący taką interpretację może powziąć wątpliwości, czy doręczony mu dokument rzeczywiście jest adresowany do niego i czy w przyszłości, w razie ewentualnej kontroli, zapewni mu realną ochronę. Jak zauważa się w orzecznictwie, wspomniane wątpliwości są uzasadnione, gdyż praktyka anonimizacji – przede wszystkim – uderza w istotę interpretacji indywidualnych, gdyż osłabia ich funkcję ochronną.
Dodatkowo, naruszenia doznaje zasada jawności postępowania dla strony, stanowiąca jeden z fundamentów procedury podatkowej. W tym kontekście można też zastanowić się nad celowością zabiegu anonimizacji, gdyż w istocie ukrywa się przed wnioskodawcą informacje, które ten sam podał we wniosku o jej wydanie.
I wreszcie, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie ma podstaw prawnych dla takiej praktyki. Ustawodawca przewidział bowiem, że anonimizacji podlegają tylko interpretacje udostępniane do powszechnej wiadomości. Te, które są kierowane bezpośrednio do wnioskujących o nie podatników, nie mogą być poddawane takim zabiegom.
Zachęcamy do przeglądu posiadanych interpretacji pod kątem tego, czy nie poddano ich bezpodstawnej anonimizacji lub w inny sposób nie doprowadzono do osłabienia ich mocy ochronnej. Służymy również wsparciem i naszym doświadczeniem w temacie.
Wyrok WSA we Wrocławiu z 14 września 2023 r., sygn. akt I SA/Wr 952/22