Przeznaczenie uzupełniające gruntu nie wpływa na zwolnienie z VAT
Przeznaczenie uzupełniające określone w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) nie modyfikuje zasadniczego przeznaczenia gruntu w kontekście możliwości zastosowania zwolnienia z VAT przewidzianego dla dostawy nieruchomości niezabudowanej – wskazał WSA w niedawno wydanym wyroku po interpretacji indywidualnej DKIS.
Celem wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej było potwierdzenie, że dostawa gruntu, dla którego MPZP przewiduje jako przeznaczenie główne park z zakazem zabudowy, będzie podlegać zwolnieniu z VAT przewidzianemu w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT, tj. jako dostawa terenu, który nie jest terenem budowlanym. DKIS uznał, że ww. zwolnienie nie przysługuje, gdyż teren, na którym znajduje się nieruchomość, zgodnie z głównym przeznaczeniem MPZP jest objęty zakazem zabudowy, niemniej wskazane w MPZP przeznaczenie uzupełniające dopuszcza wznoszenie na tym terenie ściśle określonych obiektów, np. boisk czy placów zabaw.
WSA nie zgodził się z DKIS, uznając, że możliwość zabudowy przewidziana w ramach przeznaczenia uzupełniającego w MPZP nie powoduje, że teren ten należy uznać za teren budowlany i w związku z tym dostawa nieruchomości w omawianym przypadku może podlegać zwolnieniu z VAT.
Omawiana kwestia jest istotna, ponieważ może doprowadzić do całkowitej zmiany w zakresie zasad i sposobu opodatkowania transakcji dostawy nieruchomości niezabudowanej. Znane są nam w tym zakresie już podobne wyroki sądów administracyjnych, czekamy zatem, aby i organy podatkowe przychyliły się do takiego stanowiska – podsumowuje Anna Konieczna-Nowak z Thedy & Partners.