Cesja praw i obowiązków z umowy deweloperskiej
Naczelny Sąd Administracyjny 24 czerwca 2024 r. wydał wyrok w siedmioosobowym składzie, dotyczący kwalifikacji na gruncie VAT cesji praw i obowiązków z umowy deweloperskiej (sygn. akt I FSK 1661/20).
Zdaniem NSA przeniesienie praw i obowiązków z umowy deweloperskiej za odpłatnością w postaci tzw. odstępnego, w przypadku gdy cedent nie posiada prawa do rozporządzania lokalem mieszkalnym jak właściciel, stanowi na gruncie VAT czynność kwalifikowaną jako świadczenie usług, a nie dostawę towaru.
– NSA uznał, że w przypadku cesji dokonanej przed wydaniem przez dewelopera cedentowi lokalu (tj. cedent nie dysponował lokalem, bo nie otrzymał do niego kluczy) oraz w przypadku cesji dokonanej w trakcie trwania budowy budynku, przy zapłacie przez cesjonariusza jedynie tzw. odstępnego, nie można mówić o rozporządzaniu towarem jak właściciel w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy VAT, co z kolei wyklucza możliwość traktowania transakcji między cedentem a cesjonariuszem jako odpłatnej dostawy towarów – wyjaśnia Natalia Zborowska z Thedy & Partners.
W konsekwencji, w przypadku takiej transakcji nie będzie miała zastosowania obniżona stawka VAT 8% (właściwa dla dostawy lokali mieszkalnych), lecz podstawowa stawka 23% VAT.