O nadanie NIP wystarczy wystąpić raz
NSA w niedawno wydanym wyroku potwierdził, że podmiot będący jednocześnie podatnikiem jakiegokolwiek podatku, płatnikiem podatku lub składek ubezpieczeniowych, tylko jednokrotnie dokonuje zgłoszenia identyfikacyjnego w celu nadania numeru NIP.
Jak wskazuje Anna Rejman z Thedy & Partners, spór dotyczył wątpliwości, czy istnieje obowiązek ponownego nadania numeru NIP dla oddziału spółki zagranicznej będącego płatnikiem PIT i ZUS w sytuacji, gdy spółka była już objęta ewidencją podatkową w Polsce jako podatnik CIT i VAT.
Zdaniem NSA nałożenie obowiązku ewidencyjnego na oddział spółki, która to spółka ma już NIP, byłoby jednoznaczne z ponownym nałożeniem obowiązku zgłoszenia identyfikacyjnego na tę samą spółkę, co w świetle ustawy o NIP i zasady jednokrotności zgłoszenia identyfikacyjnego jest niedopuszczalne. Zatem oddział spółki zagranicznej może posługiwać się numerem NIP nadanym uprzednio spółce.
Kwestia ta była już wielokrotnie przedmiotem rozstrzygnięć sądów administracyjnych, niemniej organy podatkowe konsekwentnie prezentują w interpretacjach niekorzystne dla podatników stanowisko tj. że podmiot zagraniczny, prowadzący działalność w Polsce w formie oddziału powinien posiadać dwa numery NIP, jeden na przykład do celów VAT dla jednostki macierzystej spółki oraz drugi dedykowany oddziałowi jako płatnikowi PIT i ZUS.
W praktyce posiadanie przez ten sam podmiot dwóch numerów NIP może powodować trudności i pomyłki w relacjach z kontrahentami związane chociażby z rozbieżnościami pomiędzy danymi podmiotu ujętymi w wykazie podatników VAT (tzw. Białej liście) a danymi ujętymi w KRS.