Aktualności

01

Solidne uzasadnienie gospodarcze obroni nieoczywiste koszty podatkowe

Możliwość zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów bardzo często stanowi przedmiot sporu z organami podatkowymi. Na celowniku znajdują się zwłaszcza te koszty, które są w jakiś sposób nieoczywiste, niestandardowe lub ponoszone w niecodziennych sytuacjach. Jak jednak pokazują wnioski z analizy orzecznictwa, odpowiednie uzasadnienie, skoncentrowane zwłaszcza wokół kwestii biznesowych, pozwala obronić ujęcie tego typu wydatków w kosztach podatkowych.

Jak wskazuje Marcin Bodziony z Thedy & Partners, przykładem jest tu sytuacja podatnika, któremu kontrahent zakomunikował, że popadł w tarapaty finansowe i nie będzie w stanie wypłacić wynagrodzeń swoim pracownikom, którzy biorą udział w świadczeniu usług na jego rzecz. Podatnik uznał, że taka sytuacja może szybko doprowadzić do zwolnień, w efekcie czego odejdą osoby, które do tej pory wypracowywały jego przychody. Postanowił więc uregulować pensje z własnych środków.

Podatnik w interpretacji indywidualnej poszukiwał potwierdzenia, że może taki wydatek zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Nie znalazł go jednak, ponieważ Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał ów koszt za niecelowy, zwracając uwagę na fakt, że osoby, których wynagrodzenia opłacił wnioskodawca, były pracownikami innego podmiotu i to ten podmiot powinien je wypłacić, a następnie zaliczyć do kosztów.

W skardze do sądu podatnik przedstawił szerokie uzasadnienie gospodarcze celowości poniesienia wydatku. Zwracał uwagę zwłaszcza na przychody, jakie osiągał dzięki usługom kontrahenta, za które odpowiedzialni byli wspomniani pracownicy. Przedstawił swoje dalsze plany biznesowe, które były skoncentrowane wokół utrzymania „przychodów generowanych rękami ww. pracowników” w innym modelu biznesowym. Podkreślał także kwestię społecznej odpowiedzialności biznesu oraz słuszność wypłaty wynagrodzeń za wykonaną pracę. Zaprezentował też konsekwencje braku wypłaty wynagrodzeń w postaci zwolnień, utraty źródła przychodów oraz wysokich kosztów odbudowania działki biznesowej obsługiwanej przez ww. pracowników.

I to właśnie dzięki temu celnemu uzasadnieniu gospodarczemu, sąd rozpoznający skargę zgodził się z podatnikiem. Co znamienne, podkreślił że zasadniczo stanowisko organu podatkowego byłoby trafne, ale w tych szczególnych okolicznościach, które przedstawił podatnik i przy ich specyfice, zaliczenie wspomnianych wydatków do kosztów podatkowych jest uzasadnione.

– Powyższe pokazuje, jak wielką rolę dla ostatecznej kwalifikacji podatkowej różnych zdarzeń gospodarczych ma ich planowanie z uwzględnieniem perspektywy potencjalnego sporu z organem podatkowym oraz celność i dobór argumentów prezentowanych w tym sporze – podsumowuje Marcin Bodziony.

Wyrok WSA w Poznaniu z 13 kwietnia 2023 r., sygn. akt I SA/Po 46/23

Kontakt

02

Centrala
w Warszawie:

ul. Moniuszki 1A
00-014 Warszawa
Telefon +48 (22) 629 09 17
biuro@thedy.pl

Pokaż trasę

Oddział
w Katowicach:

ul. Dworcowa 4 (Stary Dworzec)
40-012 Katowice
Telefon +48 508 018 322
biuro@thedy.pl

Pokaż trasę

Thedy & Partners sp. z o.o.
Spółka doradztwa podatkowego
KRS: 570600
NIP: 113-289-37-45
REGON: 362235613
Kapitał: 150.000 PLN

T&P Finance sp. z o.o.
KRS: 957685
NIP: 522-322-04-16
REGON: 521400905
Kapitał: 6.000 PLN