Zmiany w polskim Kodeksie Pracy, a implementacja Unijnej Dyrektywy o przejrzystości wynagrodzeń
Nowy artykuł w Rzeczpospolitej alarmuje: im większa firma, tym większe różnice w płacach między kobietami a mężczyznami. Luka rośnie wraz z awansem, a kobiety w wieku 35-44 lat, często wracające po urlopach macierzyńskich, odczuwają to najbardziej.
Z porównania mediany płac na różnych stanowiskach wynika, że największa luka płacowa wynosi 44 proc. i dotyczy członków zarządu. Jest to jednak luka, która różnicuje wynagrodzenia tylko ze względu na płeć i dotyczy całej populacji, a nie uwzględnia różnic w wynagrodzeniach pomiędzy mężczyznami i kobietami za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości.
Tu z pomocą przychodzi Dyrektywa UE o przejrzystości wynagrodzeń (2023/970), którą Państwa członkowskie UE powinny zaimplementować najpóźniej do dnia 7 czerwca 2026 r. Ma ona na celu zwiększenie przejrzystości płac oraz zapewnienie sprawiedliwego traktowania wszystkich pracowników. Dyrektywa wzmacnia ogólną transparentność polityki płacowej. Jednocześnie wiąże się z nowymi obowiązkami dla polskich pracodawców, w tym o charakterze składania cyklicznych sprawozdań.
W polskim Sejmie rozpoczęły się już prace nad wdrożeniem nowych przepisów do Kodeksu Pracy. Na celowniku Sejmu jest m.in. zobowiązanie pracodawców do przedstawiania w publikowanych przez nich ofertach zatrudnienia proponowanego wynagrodzenia kandydatom aplikującym na dane stanowisko.
Projekt zmian do Kodeksu Pracy został już poddany pod konsultacje społeczne, swoje opinie na temat przepisów wyraziło również wiele podmiotów, przy czym większość uważa, że zmiany mają charakter wybiórczy i potrzebne jest kompleksowe podejście do implementacji Dyrektywy. Więcej szczegółów na stronach Sejmu https://www.sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/druk.xsp?nr=934.
Źródło: Rzeczpospolita https://www.rp.pl/wynagrodzenia/art41900811-place-pokolen-kobiet-sa-nizsze-od-zarobkow-kolegow-z-pracy