Ważne wyroki NSA w sprawie amortyzacji nieruchomości inwestycyjnych – co to oznacza dla Twojej firmy?
Naczelny Sąd Administracyjny wydał kluczowe orzeczenia dotyczące podatkowych odpisów amortyzacyjnych w spółkach nieruchomościowych. Ich skutki mogą mieć istotne znaczenie dla strategii rozliczeń podatkowych wielu firm.
Co się zmienia?
Od 2022 r. obowiązuje ograniczenie dotyczące amortyzacji podatkowej nieruchomości w spółkach nieruchomościowych, uzależniające jej wysokość od odpisów dokonywanych na podstawie ustawy o rachunkowości. Problem pojawił się w przypadku nieruchomości inwestycyjnych wycenianych według wartości godziwej, od których nie dokonuje się amortyzacji bilansowej.
- Dotychczas organy podatkowe stały na stanowisku, że w takich przypadkach amortyzacja podatkowa powinna wynosić 0.
- NSA w styczniu 2025 r. wydał wyroki (II FSK 788/23, II FSK 789/23, II FSK 987/23), w których uznał, że podatnicy powinni obliczać hipotetyczną wartość amortyzacji bilansowej i traktować ją jako limit amortyzacji podatkowej.
- W marcu 2025 r. NSA poszedł jeszcze dalej – w wyrokach (II FSK 896/23 oraz II FSK 246/24) uznał, że w takich przypadkach limit amortyzacji podatkowej w ogóle nie powinien mieć zastosowania!
Jakie korzyści może to przynieść Twojej firmie?
- Możliwość zmiany polityki podatkowej w zakresie amortyzacji nieruchomości inwestycyjnych na przyszłość.
- Szansa na odzyskanie nadpłaconych podatków za wcześniejsze lata.
Nie warto czekać – jeśli w twojej grupie są spółki nieruchomościowe, w ramach których nieruchomości są traktowane jako inwestycyjne wyceniane według wartości godziwej, teraz jest czas na weryfikację podejścia do amortyzacji podatkowej i skorzystanie z nowych możliwości.