Nielegalna loteria youtubera – prokuratura stawia zarzuty
Prokuratura postawiła we wtorek znanemu youtuberowi oraz dziewięciu innym osobom zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz organizowania gier losowych, które w rzeczywistości były grami hazardowymi. Według organów ścigania, celem podejrzanych było omijanie przepisów o grach hazardowych. Organizacja loterii pieniężnych, z wyjątkiem loterii promocyjnych, jest bowiem objęta monopolem państwa. Podejrzanym grozi m.in. kara pozbawienia wolności czy wielomilionowa grzywna - pisze Portal Prawo.pl.
Jak wyjaśnia dla Portalu dr Grzegorz Keler, adwokat, senior manager w Thedy & Partners, urządzanie gier hazardowych przez Internet jest objęte daleko idącymi obostrzeniami.
– Z wyjątkiem zakładów wzajemnych i loterii promocyjnych, gry takie są objęte monopolem państwa, co w praktyce oznacza, że legalnie może je organizować tylko Totalizator Sportowy. Natomiast organizowanie wspomnianych zakładów wzajemnych i loterii promocyjnych wymaga uzyskania stosownego zezwolenia. Prowadzenie nielegalnych gier hazardowych stanowi przestępstwo skarbowe, które podlega karze grzywny albo karze pozbawienia wolności do lat trzech. W przypadku grzywny w grę wchodzi nawet kwota 40 mln zł. Co więcej, sąd może wymierzyć równocześnie karę grzywny i karę pozbawienia wolności – wyjaśnia dr Keler.
Dodaje, że nielegalnie urządzanie i prowadzenie niektórych gier ustawodawca traktuje bardziej ulgowo. Chodzi na przykład o loterie promocyjne – czyn taki podlega już tylko karze grzywny i to w niższym wymiarze, a jeżeli dochód z takiej gry był przeznaczony na cel społecznie użyteczny, np. dobroczynny, to kara może być wyraźnie niższa. Nadal jednak w grę wchodzą poważne, kilkumilionowe kwoty.
– Dodatkowo, w każdym z opisanych przypadków, sąd wymierza sprawcy przepadek. Może więc być tak, że sprawca będzie musiał zwrócić na rzecz państwa wszystkie środki wpłacone przez uczestników gier, a dodatkowo zapłacić grzywnę. Popełnienie czynu może też stanowić podstawę do pociągnięcia do odpowiedzialności podmiotu zbiorowego, np. spółki. Należy pamiętać, że przestępstwem skarbowym jest nie tylko urządzanie i prowadzenie nielegalnych gier, ale nawet sam udział w nich – zaznacza dr Keler.
Więcej na Prawo.pl