Niedostatecznie opodatkowane zyski będą objęte podatkiem
Zadaniem podatku wyrównawczego od niedostatecznie opodatkowanych zysków jest uzupełnienie ewentualnych luk w opodatkowaniu wyrównawczym, które prowadziłyby do braku opodatkowania jednostek dominujących - pisze na łamach Rzeczpospolitej dr Grzegorz Keler z Thedy & Partners.
System globalnego podatku minimalnego (GLoBE) składa się z trzech podatków. Jednym z nich jest podatek wyrównawczy od niedostatecznie opodatkowanych zysków. Zasadą w GLoBE jest pierwszeństwo opodatkowania wyrównawczego na poziomie jednostek dominujących (zasada włączenia dochodu do opodatkowania – income inclusion rule). W niektórych przypadkach zastosowanie tej reguły nie będzie jednak możliwe. Wówczas w grę wejdzie zasada niedostatecznie opodatkowanych zysków (under-taxed profit rule), na podstawie której obowiązek opodatkowania wyrównawczego przechodzi na podmioty znajdujące się w dolnej części struktury kapitałowej. Zasadę tę realizuje właśnie podatek wyrównawczy od niedostatecznie opodatkowanych zysków. Przykładem struktury, do której może on mieć zastosowanie, jest grupa obejmująca spółkę dominującą z siedzibą w państwie, które nie wdrożyły GLoBE (np. w Chinach) i zależne od niej bezpośrednio spółki polskie.
Kogo obejmie podatek
Podatnikami podatku wyrównawczego od niedostatecznie opodatkowanych zysków będą polskie podmioty (głównie spółki) wchodzące w skład grupy międzynarodowych. Chodzi jednak tylko o takie podmioty, które nie są jednostkami dominującymi w grupie. W praktyce zatem temu podatkowi będą mogły podlegać polskie spółki należące do zagranicznych grup. Wyłączone spod opodatkowania będą także jednostki inwestycyjne, czyli np. fundusze inwestycyjne i niektóre spółki portfelowe takich funduszy.
Ponieważ jednak podatek, o którym mowa, ma jedynie charakter uzupełniający w stosunku do krajowego podatku wyrównawczego, znajdzie on zastosowanie tylko w niektórych przypadkach, tj. jeżeli jednostka dominująca najwyższego szczebla:
- jest zlokalizowana w jurysdykcji, w której nie obowiązuje tzw. kwalifikowana zasada włączenia dochodu do opodatkowania lub też jurysdykcja ta cechuje się niskim poziomem opodatkowania, a jednostka dominująca nie podlega tej zasadzie; chodzi tu więc np. o jednostki dominujące z państw, które nie wdrożyły GLoBE;
lub
- jest tzw. jednostką wyłączoną, do której nie stosuje się przepisów ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym (np. niektóre kategorie funduszy inwestycyjnych).
Podatek ten znajdzie więc zastosowanie, jeżeli zagraniczna jednostka dominująca najwyższego szczebla nie podlega systemowi opodatkowania wyrównawczego.
Jeżeli okaże się, że obowiązek zapłaty podatku wystąpi, a dana grupa ma w Polsce kilka jednostek składowych, to grupa będzie mogła wybrać, która z nich zapłaci podatek. Obowiązek zapłaty podatku ma mieć bowiem charakter solidarny.
Oczywiście aby podatek w ogóle wystąpił, grupa międzynarodowa musi spełniać kryterium przychodowe, tj. osiągać 750 mln euro przychodu w co najmniej dwóch z czterech lat podatkowych bezpośrednio poprzedzających rok podatkowy.
Cały artykuł można przeczytać w Rzeczpospolitej z 14 października 2024 r., str. D7