Prawo do odliczenia VAT od usług noclegowych
W niedawno wydanym wyroku, WSA we Wrocławiu, pozytywnie rozstrzygnął kwestię możliwości odliczenia VAT od nabytych, a nie odsprzedanych usług noclegowych.
Sąd wskazał, iż podatnikowi będzie przysługiwać prawo do odliczenia VAT z tytułu nabycia usług noclegowych świadczonych przez zewnętrznych dostawców również w przypadku, gdy z przyczyn niezależnych od niego nie dojdzie do ostatecznej odprzedaży tych świadczeń. Powyższe stanowisko pozostaje w zgodzie z poglądem TSUE, który już wcześniej wypowiadał się, że wystarczającym do odliczenia VAT jest rzeczywisty zamiar wykorzystania nabytych towarów lub usług do celów działalności opodatkowanej na gruncie VAT, a także stanowi odzwierciedlenie brzmienia przepisu ustawy VAT, w którym jest mowa o możliwości odliczenia VAT od usług noclegowych nabywanych w celu odprzedaży, a nie usługach nabywanych i odprzedawanych.
– Wyrok ten należy ocenić bardzo pozytywnie, gdyż może zmienić optykę na prawo do odliczenia VAT w omawianym przypadku nie tylko samych podatników, ale także organów podatkowych. Z reguły bowiem podatnicy, którzy nie przenoszą wartości nabytych usług noclegowych na swoich klientów, dla bezpieczeństwa nie odliczają VAT na ich nabyciu, ze względu na obawę, że organy podatkowe zakwestionują możliwości ujęcia w rozliczeniach VAT wydatków z tytułu nabywanych a nie odsprzedawanych usług – komentuje Łukasz Woźniak, menedżer w Thedy & Partners.