Aktualności

01

Inwestujący na rynku nieruchomości też mają prawo do ulgi mieszkaniowej

Sprzedający mieszkanie przed upływem pięciu lat od nabycia uniknie podatku, gdy zainwestuje w nowy lokal. Nie ma znaczenia, że ma już kilka innych mieszkań w tej samej miejscowości ani to, co czego te mieszkania wykorzystuje. Potwierdził to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w najnowszej interpretacji. To zmiana podejścia na korzyść podatników - pisze portal prawo.pl

Adam Allen, doradca podatkowy, wspólnik w Thedy & Partners został poproszony o skomentowanie tego zagadnienia.

– Ta interpretacja jest przykładem dobrej praktyki. Przepisy dotyczące ulgi mieszkaniowej nie odnoszą się w ogóle do liczby posiadanych przez podatnika nieruchomości. Należy wiec zgodzić się z dyrektorem KIS, że podatnik może skorzystać z ulgi, nawet gdy jest właścicielem innych mieszkań, które może np. wynajmować czy wykorzystywać w działalności gospodarczej. Fakt posiadania innych nieruchomości oraz ich przeznaczenie nie powinien mieć znaczenia. Każdy ma prawo się przeprowadzić. Kluczowe jest natomiast, by to w nowej nieruchomości realizował własne cele mieszkaniowe – wyjaśnia Adam Allen, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii Thedy & Partners.

I dodaje, że podejście fiskusa nie zawsze było tak korzystne.

-W poprzednich latach fiskus odmawiał prawa do ulgi osobom posiadającym inne nieruchomości, co oznaczało de facto tworzenie nowych niewynikających z przepisów warunków. Co więcej, sam fakt posiadania kilku nieruchomości oznaczał ryzyko, że właściciel zostanie uznany za osobę prowadzącą działalność gospodarczą, np. w zakresie ich wynajmu. Przypomnijmy zaś, że ulga mieszkaniowa przysługuje tylko przy sprzedaży nieruchomości „prywatnych”, czyli poza działalnością gospodarczą – mówi Adam Allen.

Co w sytuacji, gdy właściciel np. po roku czy dwóch latach znów zmieni mieszkanie?

-Będzie miał wówczas prawo do nowej ulgi mieszkaniowej, na zakup nowego mieszkania. Musi jednak pamiętać, że nową ulgę rozlicza się niezależnie od tej „starej” – mówi Adam Allen.

Cały artykuł można przeczytać pod tym linkiem: Ulga mieszkaniowa dla właścicieli kilku mieszkań (prawo.pl)

 

Kontakt

02

Centrala
w Warszawie:

ul. Moniuszki 1A
00-014 Warszawa
Telefon +48 (22) 629 09 17
biuro@thedy.pl

Pokaż trasę

Oddział
w Katowicach:

ul. Dworcowa 4 (Stary Dworzec)
40-012 Katowice
Telefon +48 508 018 322
biuro@thedy.pl

Pokaż trasę

Thedy & Partners sp. z o.o.
Spółka doradztwa podatkowego
KRS: 570600
NIP: 113-289-37-45
REGON: 362235613
Kapitał: 150.000 PLN

T&P Finance sp. z o.o.
KRS: 957685
NIP: 522-322-04-16
REGON: 521400905
Kapitał: 6.000 PLN