Aktualności

01

Fiskus daje ulgę na zakup mieszkania w Hiszpanii

Pieniądze ze sprzedaży nieruchomości w Polsce można zainwestować w innym kraju UE i uniknąć dzięki temu zapłaty podatku dochodowego. Skarbówka potwierdza, że nie ma limitu miejsc, w których realizujemy własne cele mieszkaniowe. Można mieć letnie mieszkanie w Polsce i zimowe w Hiszpanii, a do tego kolejne jako zabezpieczenie na emeryturę. To oznacza, że nawet właściciel pięciu mieszkań skorzysta ze zwolnienia z PIT. Eksperci zwracają jednak uwagę, że stanowisko fiskusa jest niejednolite - pisze portal Prawo.pl

Adam Allen, doradca podatkowy, wspólnik w Thedy & Partners poproszony o komentarz, zwraca uwagę, że z ulgi mieszkaniowej najłatwiej skorzystać podatnikowi, który sprzedaje jeden lokal i uzyskane pieniądze przeznacza na zakup innego, czyli de facto zamienia jeden na drugi. Dotyczy to także sytuacji, gdy ktoś sprzedaje nieruchomość w Polsce i przenosi się za granicę. Sprawa komplikuje się jednak, jeśli podatnik ma więcej nieruchomości.

– To zaskakująca interpretacja, ale mająca jednak uzasadnienie w przepisach. Dotychczas organy podatkowe uznawały, że co do zasady własne cele mieszkaniowe można realizować w jednej lokalizacji. A jeśli ktoś kupuje drugą nieruchomość, np. w miejscowości turystycznej, to spełnia w niej cele wypoczynkowe, więc nie skorzysta z ulgi. W przypadku omawianej interpretacji kluczowa okazała się argumentacja podatniczki, że zamierza realizować własne cele mieszkaniowe w dwóch krajach ze względów klimatycznych i zdrowotnych. Takie argumenty łatwiej jest przedstawić osobie stanu wolnego i w wieku emerytalnym, która może swobodnie zmieniać miejsce pobytu – mówi Adam Allen.

Dodaje, że na możliwość skorzystania z ulgi nie wpływa natomiast fakt, że podatnik – poza nieruchomością w które mieszka – jest także właścicielem innych nieruchomości – tak jak w omawianej interpretacji podatniczka była właścicielką pięciu mieszkań. Fakt posiadania innych nieruchomości oraz ich przeznaczenie nie powinien mieć znaczenia. Kluczowe jest natomiast, by to w nowej nieruchomości realizował własne cele mieszkaniowe.

Cały artykuł można przeczytać pod tym linkiem: Czy jest ulga na zakup mieszkania w Hiszpanii (prawo.pl)

Kontakt

02

Centrala
w Warszawie:

ul. Moniuszki 1A
00-014 Warszawa
Telefon +48 (22) 629 09 17
biuro@thedy.pl

Pokaż trasę

Oddział
w Katowicach:

ul. Dworcowa 4 (Stary Dworzec)
40-012 Katowice
Telefon +48 508 018 322
biuro@thedy.pl

Pokaż trasę

Thedy & Partners sp. z o.o.
Spółka doradztwa podatkowego
KRS: 570600
NIP: 113-289-37-45
REGON: 362235613
Kapitał: 150.000 PLN

T&P Finance sp. z o.o.
KRS: 957685
NIP: 522-322-04-16
REGON: 521400905
Kapitał: 6.000 PLN