Aktualności

01

BI: Firmy zapłacą rekordowe podatki za nieruchomości. Niektóre mówią pas

Więcej za prąd, gaz, paliwo, a do tego wyższy podatek od nieruchomości. Część przedsiębiorców, zwłaszcza drobnych usługodawców i sklepikarzy, mówi dość. Bo koszty rosną, a przychody spadają. U wielu budżet przestaje się spinać. Podwyżki podatku sięgają 12 proc. i przelewają czarę goryczy. Firmy grożą, że się pozamykają - pisze Business Insider.

Michał Nielepkowicz, doradca podatkowy, wspólnik w Thedy & Partners, komentując sprawę na łamach portalu zwraca uwagę, że faktycznie bardzo wysoka inflacja przekłada się na rekordową podwyżkę stawek podatku od nieruchomości od gruntów i budynków. Podwyżka ta wyniesie około 12% rok do roku, co oznacza drastycznie wyższy koszt po stronie przedsiębiorców z tytułu podatku od nieruchomości w 2023 roku. Podatnicy z przerażeniem oczekują nadejścia Nowego Roku.

Niewielkim pocieszeniem dla firm jest fakt, że podatek od nieruchomości stanowi koszt uzyskania przychodu. Musimy bowiem pamiętać, że wydatki w kosztach pomniejszają przychodów w podatku dochodowym, który podlega opodatkowaniu, ale w pierwszej kolejności i tak ten wydatek trzeba ponieść, co w sytuacji znacząco rosnących wszelkich kosztów prowadzenia działalności, oznacza, że podatnicy mogą mieć ogromne trudności także z zapłatą podatku od nieruchomości. Ponadto koszty uzyskania przychodu pomniejszają przychód w efekcie czego mamy niższy dochód do opodatkowania, ale te przychody także trzeba osiągnąć, co w sytuacji widma spodziewanej recesji wcale nie musi się wydarzyć.

W tym zakresie drastycznie wyższy koszt podatku od nieruchomości stanowi kolejny istotny wydatek przedsiębiorstwa, który może decydować o tym czy dana firma przetrwa.

W związku z tym należy spodziewać się w przyszłym roku zdecydowanie większej liczby wniosków o zastosowanie ulg w spłacie zobowiązań podatkowych takich jak wnioski o rozłożenie na raty czy odroczenie terminu płatności podatku. Oby tylko samorządy były gotowe zrozumieć trudną sytuację podatników i chętniej niż dotychczas udzielały takiego wsparcia w zapłacie podatków.

Ta sytuacja powinna także skłonić MF i samorządy do głębokiej refleksji nad konstrukcją stawek i zasad opodatkowania w podatku od nieruchomości, gdzie archaiczne podejście nie odzwierciedla obecnej sytuacji podatników, w tym przedsiębiorców, szczególnie w okresie spodziewanej recesji.

Cały artykuł: Rekordowe podwyżki podatku od nieruchomości Firmy upadną? (businessinsider.com.pl)

 

Kontakt

02

Centrala
w Warszawie:

ul. Moniuszki 1A
00-014 Warszawa
Telefon +48 (22) 629 09 17
biuro@thedy.pl

Pokaż trasę

Oddział
w Katowicach:

ul. Dworcowa 4 (Stary Dworzec)
40-012 Katowice
Telefon +48 508 018 322
biuro@thedy.pl

Pokaż trasę

Thedy & Partners sp. z o.o.
Spółka doradztwa podatkowego
KRS: 570600
NIP: 113-289-37-45
REGON: 362235613
Kapitał: 150.000 PLN

T&P Finance sp. z o.o.
KRS: 957685
NIP: 522-322-04-16
REGON: 521400905
Kapitał: 6.000 PLN