Aktualności

01

Zakończone inwestycje trzeba zgłosić organom podatkowym. Sprawdź czy Ciebie też dotyczy ten obowiązek

Przedsiębiorcy, którzy w 2023 roku zakończyli budowę nieruchomości bądź rozpoczęli użytkowanie budynku lub budowli, do końca stycznia 2024 roku będą musieli rozliczyć podatek od nieruchomości. Zanim jednak do złożenia deklaracji i zapłaty podatku dojdzie, warto sprawdzić czy takie obowiązki faktycznie będą na nas spoczywać.

Obowiązek w podatku od nieruchomości powstaje od 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem. To zasady wynikające z przepisów.

– Są to reguły bardzo ważne zwłaszcza wtedy, gdy przedsiębiorcy kończą daną inwestycję na przełomie roku. Jeśli bowiem inwestycje budowlane były kończone w grudniu, może się okazać, że finalnie zakończyły się np. w styczniu. Wówczas obowiązek podatkowy przesunie się de facto o rok i powstanie dopiero 1 stycznia 2025 r. Naliczanie i płacenie podatku zbyt wcześnie to niepotrzebne koszty dla firmy – podpowiada Paweł Wyporski, ekspert od rozliczania inwestycji w podatku od nieruchomości.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Według Pawła Wyporskiego trzeba też sprawdzić, czy przedsiębiorca będzie podatnikiem podatku od nieruchomości. Czasem może bowiem wystąpić specyficzna sytuacja prawna nieruchomości, która może powodować, że to nie na inwestorze będzie spoczywał obowiązek rozliczania podatku od nieruchomości. Ostatnim ważnym elementem kontroli ze strony inwestorów powinna być także właściwa klasyfikacja obiektów dla potrzeb podatku od nieruchomości. Kluczowe będzie m.in. ustalenie czy mamy do czynienia z budynkiem czy budowlą. Podatek od budynków będzie liczony od powierzchni użytkowej, natomiast w przypadku budowli istotne znaczenie dla opodatkowania będzie miała wyłącznie wartość obiektów.

– W praktyce często się też zdarza, że podatnicy popełniają błąd przy takiej klasyfikacji, a także źle mierzą powierzchnię użytkową nieruchomości, co w efekcie prowadzi do znacznych nadpłat podatku – dodaje Paweł Wyporski.

Nie wiesz, czy Twoja inwestycja powinna zostać rozliczona pod kątem podatku od nieruchomości już w styczniu 2024 r.? A może nie wiesz, jak właściwie sklasyfikować bądź wymierzyć posiadane obiekty? Zapraszamy do kontaktu z Pawłem Wyporskim, ekspertem od rozliczania inwestycji w podatku od nieruchomości w Thedy & Partners.

Kontakt

02

Centrala
w Warszawie:

ul. Moniuszki 1A
00-014 Warszawa
Telefon +48 (22) 629 09 17
biuro@thedy.pl

Pokaż trasę

Oddział
w Katowicach:

ul. Dworcowa 4 (Stary Dworzec)
40-012 Katowice
Telefon +48 508 018 322
biuro@thedy.pl

Pokaż trasę

Thedy & Partners sp. z o.o.
Spółka doradztwa podatkowego
KRS: 570600
NIP: 113-289-37-45
REGON: 362235613
Kapitał: 150.000 PLN

T&P Finance sp. z o.o.
KRS: 957685
NIP: 522-322-04-16
REGON: 521400905
Kapitał: 6.000 PLN