Nieodpłatne poręczenia między podmiotami powiązanymi
W interpretacji indywidualnej z dnia 16.09.2024 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.444.2024.1.DW, Dyrektor KIS przyjrzał się kwestii nieodpłatnych poręczeń, które występują między podmiotami powiązanymi.
Jak wyjaśnia Maciej Urbański z Thedy & Partners, zgodnie ze stanowiskiem wyrażonym przez wnioskodawcę, przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń powstaje jednorazowo w dacie udzielenia świadczenia. Tym samym, podatnik będzie zobowiązany do rozpoznania przychodu z tego tytułu tylko raz, w roku otrzymania świadczenia. Ten obowiązek jest niezależny od okresu trwania świadczenia.
Organ zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy, zgodnie z którym przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia powinien zostać wykazany jednorazowo w momencie jego otrzymania, tj. w roku podatkowym, w którym to świadczenie zostało udzielone. Ponadto, organ stwierdził, że: „Zawarcie aneksu do umowy dotyczącego przedłużenia okresu zabezpieczenia pozostaje bez wpływu na wartość nieodpłatnego świadczenia […]”.
Dyrektor KIS w interpretacji nie pochylił się jednak nad sposobem wynagrodzenia za poręczenie, które, co do zasady, stanowi procentową opłatę naliczaną od sumy poręczenia.
Tym samym, podejście prezentowane przez organ może rodzić pewne wątpliwości praktyczne. Dotyczą one głównie kwestii związanych ze skalkulowaniem właściwej wartości „odpłatności” takiego poręczenia, które może dotyczyć np. zabezpieczenia zmiennej w czasie kwoty albo zostać udzielone w walucie obcej i być zależne o wahań kursowych.