Ograniczenie neutralności podatkowej reorganizacji tylko i wyłącznie do pierwszej transakcji jest sprzeczne z prawem unijnym
Przypomnijmy – od 1 stycznia 2022 r. obowiązuje przepis art. 12 ust. 4 pkt 12 lit. a ustawy o CIT, na podstawie którego połączenie i podział spółki są neutralne, jeżeli udziały (akcje) w podmiocie przejmowanym lub dzielonym nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów. Zatem od ponad 3 lat neutralność podatkowa połączeń i podziałów spółek ograniczono do pierwszej czynności reorganizacyjnej.
W wyroku z 5 grudnia 2024 r. o sygn. I SA/Gl 522/24 WSA w Gliwicach stwierdził, że ograniczenie neutralności podatkowej połączenia spółek (po uprzednio dokonanej wymianie udziałów) tylko i wyłącznie do pierwszej transakcji jest sprzeczne z dyrektywą 2009/133/WE. Prawo unijne nie przewiduje tego rodzaju ograniczeń, a celem dyrektywy jest zapewnienie neutralności podatkowej podziałów i połączeń.
Co więcej, sąd potwierdził, że omawianego ograniczenia nie można stosować do restrukturyzacji mających miejsce przed 1 stycznia 2022 r. – może on dotyczyć jedynie stanów faktycznych zaistniałych w całości już po tej dacie.
Najnowsze orzeczenie WSA w Gliwicach wpisuje się w pozytywną dla podatników linię orzeczniczą wskazującą na niezgodność ograniczeń neutralności podatkowej reorganizacji z prawem unijnym, wytyczoną m.in. wyrokami sądów w Olsztynie (sygn. I SA/Ol 118/23) i Warszawie (sygn. III SA/Wa 1657/23).
W Thedy & Partners wspieramy klientów przy wszelkich zagadnieniach podatkowych towarzyszących reorganizacjom spółek. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych z tego typu transakcjami, zachęcamy do kontaktu.