Minister odmawia wydania opinii zabezpieczającej dla połączenia uproszczonego.
Chcesz przeprowadzić reorganizację w grupie kapitałowej? Dowiedz się, jak uniknąć pułapek podatkowych w świetle najnowszego stanowiska Szefa KAS.
Ostatnio pojawiła się informacja o odmowie wydania opinii zabezpieczającej w przypadku połączenia spółki-matki ze spółką-córką – jednej z najczęstszych metod reorganizacji, przeprowadzanej w relatywnie prosty sposób.
Tego typu transakcje są neutralne podatkowo, pod warunkiem istnienia uzasadnienia gospodarczego. Brak takiego uzasadnienia może skutkować zakwestionowaniem neutralności przez organy podatkowe jako działania mającego na celu uchylenie się od opodatkowania.
Stanowisko Szefa KAS:
- W przedmiotowej sprawie wskazano na kilka korzyści podatkowych wynikających z połączenia, które nie wystąpiłyby w alternatywnych rozwiązaniach, takich jak likwidacja spółki (opodatkowana) czy umorzenia wierzytelności (co dotyczy neutralnej podatkowo konfuzji praw i obowiązków – co jest bezpośrednim skutkiem połączenia).
- Zauważono również brak przyszłych przychodów podatkowych spółki przejmowanej w postaci m.in. opłat licencyjnych za znak towarowy.
- Przyczyny biznesowe przeprowadzenia połączenia „nie przeważały” nad korzyściami podatkowymi i uznano je za niedostatecznie przekonujące.
Co to oznacza dla grup kapitałowych?
Stanowisko Szefa KAS nie podważa całościowo neutralności podatkowej reorganizacji, lecz odnosi się do konkretnego przypadku. Reorganizacja grupy kapitałowej, zwłaszcza w zakresie „prostych” połączeń, nadal może być neutralna podatkowo, o ile:
Biznesowe uzasadnienie przeprowadzanego procesu jest solidne i dobrze udokumentowane, np. w formie dokumentu wewnętrznego stanowiącego „defence file” lub opinii doradcy podatkowego.
Planowane reorganizacje w ramach grupy kapitałowej?
Serdecznie zachęcamy do kontaktu w celu oceny skutków podatkowych, w tym uzasadnienia gospodarczego.